W dniu 26.10.2022 w Warszawie odbyły się regionalne warsztaty walidacyjne STRATEGICZNEGO PROGRAMU BADAŃ I INNOWACJI BIOEAST (BIOEAST SRIA). Organizatorem warsztatów było MRiRW. W pracach merytorycznych uczestniczyli także członkowie zespołu IUNG-PIB, tj. koordynatora projektu Bioeast’up.
Merytorycznie warsztaty koordynował zespół pracowników z IERiGŻ PIB w składzie: dr hab. Marek Wigier, prof. IERiGŻ PIB, dr Wioletta Wrzaszcz, dr inż. Marek Zieliński oraz dr inż. Adam Wasilewski, który był także głównym prowadzącym wydarzenie. Pracownicy IERiGŻ PIB byli odpowiedzialni za przygotowanie materiałów merytorycznych oraz ankiety walidacyjnej.
Czym jest wizja BIOEAST?
Wizja BIOEAST na rok 2030 wskazuje drogę dla kompleksowej Strategicznej Agendy Badań i Innowacji BIOEAST (ang. SRIA). Celem SRIA jest zapewnienie wysokiej jakości strategicznego wsparcia i doradztwa oraz wyznaczenie najważniejszych kierunków badań w zmieniającym się krajobrazie szeroko rozumianej biogospodarki i powiązanych z nią kluczowych sektorów gospodarki poprzez wskazane, główne obszary tematyczne, takie jak:
- Agroekologia i zrównoważone plony
- Systemy żywnościowe
- Bioenergia i nowe materiały o wartości dodanej
- Zaawansowane biochemikalia i biomateriały
- Łańcuchy wartości w leśnictwie
- Biogospodarka oparta na wodzie słodkiej
- Edukacja w zakresie biogospodarki
Cel warsztatów
Celem spotkania było omówienie najważniejszych wniosków przedstawionych w opracowywanym raporcie SRIA, dotyczących wyzwań z którymi może się zmierzyć makroregion w odniesieniu do biogospodarki. Dyskusja, która miała miejsce w trakcie warsztatów, byłą trzecią z rzędu, po warsztatach które odbyły się we wrześniu w Lublanie (Słowenia) i w października w Tartu (Estonia) w ramach konsultacji regionalnych. Podczas warsztatów zorganizowano grupy dyskusyjne dotyczące każdego obszaru tematycznego. Uzyskane w trakcie obrad informacje zwrotne zostaną wzięte pod uwagę przy ostatecznym przygotowaniu BIOEAST SRIA dla regionu. Dyskusja skupiała się na: celach i wyzwaniach, głównych tematach badawczych, oczekiwanych rezultatach i wpływie na lepsze zaspokojenie potrzeb w zakresie badań i innowacji dla makroregionu BIOEAST.
Organizator:
Źródło
Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej
http://www.ierigz.waw.pl/