Poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski w piśmie skierowanym do rolników zwrócił uwagę, iż za kilka tygodni oficjalnie kończy się 7-letnia unijna perspektywa budżetowa na lata 2014-2020. Tymczasem ze względu na przedłużające się negocjacje dotyczące Wieloletnich Ram Finansowych, Brexit, czy też sytuację związaną z pandemią COVID-19, Parlament Europejski nie przyjął nowych ram legislacyjnych w odpowiednim czasie. W związku z tym, prawdopodobnie do końca 2022 r. stosowane będą obecne zasady. Zostało to umożliwione dzięki przyjęciu tzw. rozporządzenia przejściowego.
Parlament Europejski, podczas październikowej sesji plenarnej, przyjął oficjalne stanowisko w sprawie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), w którym znalazły się zapisy dotyczące m.in.:
- Wysokości przeznaczonych środków na działania związane z działalnością pro-środowiskową: określone na poziomie 30% w I filarze oraz 35% w II filarze; transferu tych funduszy pomiędzy filarami.
- Pułapu wysokości wsparcia dla jednego gospodarstwa: ustalonego maksymalnie w kwocie 100 tys. EUR, redukowane już po przekroczeniu progu 60 tys. EUR.
- Wsparcia dla młodych rolników, zwiększonego do co najmniej 4% budżetu na płatności bezpośrednie w każdym kraju członkowskim.
W trakcie prac nad nową WPR, przyjęto wprowadzenie dla krajów członkowskich obowiązku wdrożenia do porządku prawnego definicji „rolnika aktywnego zawodowo”. Jak przedstawiono w piśmie, głównym zadaniem przyjętej definicji jest uniemożliwienie pobierania dopłat przez osoby nieprowadzące działalności rolniczej. Definicja umożliwi rolnikom pełne wykorzystanie płatności bezpośrednich i środków na programy rolno-środowiskowe w drugim filarze.
Poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski poinformował w piśmie również o tym, iż podjęto starania, aby doprowadzić do umieszczenia w rozporządzeniu o planach strategicznych WPR zapisu wzywającego do pełnego wyrównania dopłat bezpośrednich między państwami członkowskimi. Płatności bezpośrednie, które są najważniejszym instrumentem wspierającym dochody rolników, są bardzo zróżnicowane i nie są ustalane z uwzględnieniem realnych kosztów produkcji czy też aktualnych warunków prowadzenia działalności rolnej. Poprawki związane z wyrównaniem płatności nie zyskały jednak poparcia większości. Wprowadzono, natomiast zapis o utrzymaniu przejściowego wsparcia krajowego na obecnym poziomie. W podsumowaniu podkreślono, iż w nowej WPR nie będzie rewolucji, nadal będzie oparta na dwóch filarach – dopłaty bezpośrednie i interwencje rynkowe oraz rozwój obszarów wiejskich.
Pełną treść pisma Posła do Parlamentu Europejskiego skierowanego do rolników znajdziecie Państwo tutaj
Zobacz także: Wielkopolska Izba Rolnicza monitoruje przebieg prac nad kształtem przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej
M. Kołodziejek