W Kopenhadze o kosztach pracy w rolnictwie

DSC 0338W dniach 18-21 października 2018 r. w Kopenhadze odbyło się seminarium Geopa-Copa „Organizacja pracy w rolnictwie: porównawcza analiza krajowa – koszty pracy”, w którym udział wziął z ramienia KRIR – Marek Borowski, Delegat Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Podczas seminarium dyskutowano m.in. nt. siły roboczej i pracy pracowników zagranicznych w duńskim sektorze rolnym, a także przedstawiono prezentacje na temat układów zbiorowych pracy we włoskim rolnictwie, czy organizacji czasu pracy w układach zbiorowych w Finlandii. Uczestnicy seminarium zapoznali się także z prawem oświatowym w Danii i zakresie szkoleń w rolnictwie.

Seminarium w Kopenhadze była również okazją do wstępnej prezentacji treści i formy końcowego raportu „Koszty pracy w rolnictwie: krajowa analiza porównawcza”, który jest prowadzony przez Centrum Studiów nad Polityką Europejską.

Geopa-Copa, Grupa Pracodawców Zawodowych Organizacji Rolniczych w Unii  Europejskiej (UE), prowadzi dwuletni projekt analizy kosztów pracy w rolnictwie przy wsparciu DG ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego.

Rolnictwo generuje blisko 5% miejsc pracy w UE i ma w dalszym ciągu duże znaczenie w Unii Europejskiej. Sektor rolnictwa jest w dużym stopniu uzależniony od nakładów pracy jednakże standardy dotyczące wynagrodzenia pracowników są nadal niejednolite, a istniejące informacje na ten temat nie zawsze są łatwo dostępne.

Po raz pierwszy tego typu badanie prowadzone jest na szczeblu UE, a Geopa-Copa dąży do uzyskania ponadnarodowego zrozumienia struktury kosztów pracy w sektorze rolnym. Dzięki niej pracodawcy i pracownicy mogliby łatwo uzyskać przegląd przeciętnego wynagrodzenia oraz praw/obowiązków. Lepsze zrozumienie oraz zdanie sobie sprawy z wagi tego tematu przyczyni się do poprawy warunków pracy, zapobieżenia dumpingowi socjalnemu i nieuczciwej konkurencji, zwalczania oszustw i nadużyć związanych z delegowaniem pracowników oraz do wspierania integracji społecznej, mobilności pracowników i pośrednictwa pracy. Projekt ten jest organizowany w ramach trzech seminariów, które są poprzedzone europejskimi badaniami przeprowadzanymi wśród dwudziestu pięciu naszych członków.

DSC 0339 DSC 0363 DSC 0364 DSC 0367

Podczas pierwszego seminarium omówiono przegląd kosztów pracy w najbardziej istotnych ekonomicznie podsektorach rolnictwa. Obecnie Geopa-Copa przeprowadzi szczegółową analizę drugiego kwestionariusza, zwłaszcza w zakresie organizacji pracy. Celem jest zrozumienie, w jaki sposób zasady organizacji pracy wpływają na koszty pracy, różnicując skalę płac dla pracowników stałych i sezonowych.

Umiejętności i kwalifikacje pracowników są innym elementem branym pod uwagę w kwestionariuszach, z rozróżnieniem na pracowników wykwalifikowanych, mniej wykwalifikowanych oraz pracowników nie posiadających kwalifikacji. Wiele cech, które są porównywalne we wszystkich państwach członkowskich, można również zebrać w ramach podsumowania co umożliwia bezpośrednie porównanie wynagrodzeń brutto.

Podczas tego drugiego seminarium, którego gospodarzem była Duńska Rada ds. Rolnictwa i Żywności, rozpoczęła się właśnie dyskusja na temat treści sprawozdania końcowego.

 Źródło
 Krajowa Rada Izb Rolniczych
 http://krir.pl

125ml milk

DSC 0338
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: pracowników; kopenhadze; organizacji; seminarium; rolnictwie; kosztów; geopa-copa; także; pracy.; łatwo; projekt; ramach; również; wynagrodzenia; które; zakresie; rolnic;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »