shiuz__750 x 100 px_1

Artykuł o Tematyce Ekologicznej Nowe zasady programu „Czyste powietrze”. Nabór wniosków rusza 15 maja

Resort Klimatu poinformował, że od 15 maja ruszy nowa edycja programu Czyste Powietrze. W porównaniu z wcześniejszymi edycjami, w tegorocznej, wnioski będą prostsze, a w odpowiedzi na sytuację wywołaną COVID-19, pojawią się też nowe sposoby ich składania. Program jest przeznaczony dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dofinansowanie będzie obejmować wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych budynku.

1

 

Nowe zasady programu dzielą beneficjentów na 2 grupy: o podstawowym poziomie dofinansowania oraz o podwyższonym poziomie dofinansowania. Roczny dochód beneficjenta w tej pierwszej grupie nie może przekraczać 100 000 zł, dochód nie jest przeliczany na członka gospodarstwa domowego, brany jest pod uwagę tylko dochód beneficjenta. W sytuacji, w której małżonkowie rozliczają się wspólnie, w rozliczeniu PIT jest uwzględniony podział zsumowanego dochodu, a do programu jest brane pod uwagę pole „podstawa obliczania podatku”, w którym dochód jest już podzielony. W przypadku rolników, chodzi o dochód z gospodarstwa (na podstawie hektara przeliczeniowego).

W opcji podwyższonego dofinansowania średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekroczyć kwoty 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Niestety na podwyższony poziom dofinansowania trzeba będzie jeszcze poczekać, gdyż udzielenie tej pomocy wymaga zmian legislacyjnych, które są w trakcie wprowadzania.

Beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł. Jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł.

Będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, ale data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja 2020.

Z końcem maja przewiduję się odsłonę e-wniosków do Czystego Powietrza na gov.pl. Dzięki zmianom będzie możliwość łączenia dofinansowania oferowanego przez program z dofinansowaniem z gminnych programów ograniczania niskiej emisji. Gminy uzyskają możliwość tworzenia własnych programów uzupełniających finansowanie otrzymywane z „Czystego Powietrza”. Ogólnopolska odsłona e-wniosków do Czystego Powietrza na gov.pl ma ruszyć z końcem maja.

Nabór wniosków oraz na dotację na częściową spłatę kapitału kredytu będzie prowadzony też przez banki. Możliwość składania wniosków za ich pośrednictwem będzie możliwa we wrześniu tego roku.

W realizację programu „Czyste powietrze” włączył się nowy partner - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, dzięki temu będzie możliwa szybsza weryfikacja dostępności sieci gazowej dla konkretnej nieruchomości, której właściciel składa wniosek o dofinansowanie w „Czystym Powietrzu”.

Ponadto Ministerstwo Klimatu wspólnie z NFOŚiGW ze wsparciem Polskiego Alarmu Smogowego, przygotowują cykl bezpłatnych webinariów pn. #AkademiaCzystegoPowietrza. Ich celem jest szerzenie informacji na temat dotacji oferowanych w ramach programu „Czyste Powietrze”, poprzez szkolenie w kwestiach związanych ze sposobem składania wniosków o dotacje w nowym „Czystym Powietrzu” oraz szkolenie podnoszące kwalifikacje zawodowe firm remontowo-budowlanych, instalatorów pieców i osób zajmujących się ocieplaniem domów.

Maria Deresińska
Źródło: czystepowietrze.gov.pl

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: programu; dochód; dofinansowania; będzie; zasady; gospodarstwa; wniosków; możliwość; ciepła; powietrza; jednorodzinnych; dzięki; mieszkalnych; składania; gospodarstwie; program&oa;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »