Jesień to pora zbioru plonów z pól, ogrodów i sadów, to czas obfitości, kiedy możemy się cieszyć świeżymi owocami i warzywami. Chcąc zachować ich walory zdrowotne i smakowe a także zapewnić sobie pożywienie na długie zimowe dni, nasi przodkowie przetwarzali je zapełniając po brzegi półki w spiżarniach i piwnicach. Dzisiaj coraz rzadziej przygotowujemy przetwory tłumacząc się brakiem czasu i dostępnością tego rodzaju produktów. Domowy dżem, kompot czy sok wypierane są przez gotowe produkty pełne konserwantów i sztucznych polepszaczy smaku.
Festiwal pod nazwą "Jesienne obfitości-cudowności pól, łąk i lasów do spiżarni i na stół" ma na celu popularyzację domowych przetworów, smacznych i wartościowych, po które z prawdziwą przyjemnością sięgniemy zimą. Festiwal odbędzie się 21 września w Skalmierzycach (Powiat Ostrowski). Festiwal składać się będzie z części festynowej i część warsztatowo - merytorycznej. W trakcie części festynowej odbędą się liczne konkursy dla dzieci i dorosłych, przed uczestnikami Festiwalu zaprezentują się zespoły folklorystyczne z Południowej Wielkopolski, będzie można również skosztować przygotowanych w ramach Festiwalu potraw. Części warsztatowo - merytoryczna składać się będzie z następujących bloków:
- "Historia przetwórstwa w Polsce" - Z kucharzami warsztatowymi przygotowujemy - śliwki w occie i korbol w occie - opowiemy o historii i dawnych technologiach robienia przetworów.
- "Historia ziemniaka na świecie i w Polsce" - Z uczestnikami przygotujemy różne rodzaje placków ziemniaczanych, opowiemy o historii ziemniaka,
- "zapomniane warzywa i owoce - Z kucharzami przygotujemy zupę z korbola i opowiemy o rzepie, brukwi, pasternaku.
- "Staropolskie wety" - Z kucharzami przygotowujemy ryż z jabłkami, opowiemy o przetworach w kuchni staropolskiej.
- Warsztaty kulinarne dla dzieci.
- Wieczór autorski Andrzeja Fiodoruka pt. "Świniobicie - Przetwory mięsne" z wykorzystaniem Świni Złotnickiej.
Do udziału w Festiwalu zaproszeni zostali restauratorzy zrzeszeni w sieci Dziedzictwa Kulinarnego, producenci produktów z listy produktów tradycyjnych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, właściciele obiektów oferujących wypoczynek na wielkopolskiej wsi (np. gospodarstwa agroturystyczne), koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia działające na wielkopolskiej wsi a także wytwórcy regionalni i artyści ludowi.
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Pomoc Społeczności Lokalnej PROMETEUSZ. Partnerem imprezy jest Wielkopolska Izba Rolnicza. Projekt współfinansowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Katarzyna Strzyż
Biuro WIR w Ostrowie Wlkp.
Do pobrania:
Plakat
Zaproszenie
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/