Od 1 stycznia tego roku możemy wcześniej odliczyć podatek VAT od zużytej na potrzeby produkcji rolnej energii elektrycznej, wody, gazu czy rozmów telefonicznych.
- Dotychczas obowiązywał przepis, który pozwalał odliczyć ten podatek zgodnie z datą terminu płatności. Często zdarzało się tak, że faktura VAT wystawiona była 25. danego miesiąca, a termin płatności w następnym miesiącu. Teraz można to zrobić szybciej, bo z datą otrzymania dokumentu - mówi Jarosław Górski, specjalista z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Najczęściej gospodarstwa rolne i firmy rozliczają się z podatku VAT wykorzystując metodę memoriałową. - Rolnik kupił paszę, otrzymał fakturę, a jej nie zapłacił, a sprzedawca musi, mimo że nie otrzymał jeszcze pieniędzy, odprowadzić podatek VAT. Z kolei nabywca może odliczyć podatek VAT - tłumaczy. Są tacy podatnicy, którzy rozliczają się metodą kasową. W takim przypadku na fakturze sprzedawcy będzie zaznaczone pogrubionym drukiem: metoda kasowa. - Wówczas nabywca nie może odzyskać podatku VAT, dopóki nie zapłaci sprzedawcy za zakupione środki do produkcji. To jest istotne, gdyż u firm rozliczających się metodą kasową czy też rolników, będących sprzedawcą produktów rolnych i rozliczających się metodą kasową obowiązek podatkowy wystąpi dopiero z chwilą otrzymania zapłaty za towar. Jest to pewna forma zabezpieczenia przed niesolidnymi kontrahentami, którzy nie regulują swoich należności w terminie - wyjaśnia specjalista.
Niektóre zmiany w przepisach dotyczących wystawiania faktur wprowadzono już w ubiegłym roku. - I tak, np. na fakturach dokumentujących zakup paliwa nie musi już być umieszczony numer rejestracyjny pojazdu, na fakturach dokumentujących sprzedaż towarów z obniżoną stawką podatku nie jest już wymagany numer Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. W zakresie przepisów dotyczących podatku VAT numer PKWiU służy przede wszystkim do określenia stawki podatku. Nie trzeba też podpisywać faktur - wymienia Jarosław Górski. Pozytywną zmianą, która ułatwia życie podatnikom jest to, że w przypadku sprzedaży towarów jednemu odbiorcy, sprzedawca nie musi wystawiać faktury dokumentującej każde zbycie. - Może być wystawiona z datą ostatniego dnia miesiąca jedna zbiorcza faktura, dokumentująca sprzedaż z całego miesiąca - wyjaśnia specjalista.
Z kolei już od kwietnia ubiegłego roku nabywca nie traci prawa do odliczenia VAT-u w przypadku wystawienia przez sprzedawcę dwóch faktur dokumentujących tę samą transakcję. - Do tej daty wystawienie drugiej faktury dokumentującej tę samą transakcję oznaczało brak możliwości odliczenia podatku VAT. Tego przepisu już nie ma - zaznacza Jarosław Górski. Jest to znaczne ułatwienie dla rolnika. - Jeśli stara się o zwrot podatku akcyzowego za paliwo, to może jedną fakturę księgować u siebie w celu rozliczenia podatku VAT, a drugą zanieść do urzędu gminy w celu rozliczenia podatku akcyzowego i może ją tam zostawić. Analogicznie zmiana ta upraszcza też procedury ubiegania się o dopłatę do zakupu materiału siewnego z Agencji Rynku Rolnego. Unikamy konieczności poświadczania kserokopii „za zgodność z oryginałem” - tłumaczy. Dodaje, że na fakturze nie musi być określenia: oryginał, kopia.
Anetta Przespolewska
Źródło
"Wieści Rolnicze"
http://www.wiescirolnicze.pl