shiuz__750 x 100 px_1

Departament Leśnictwa MŚ ws. znowelizowanej ustawy Prawo łowieckie

ministerstwo ŚrodowiskaW odpowiedzi na wniosek KRIR w dniu 26 kwietnia 2018 r. wpłynęło do Biura KRIR pismo z Departamentu Leśnictwa Ministerstwa Środowiska wyjaśniające kwestie związane z problemami spowodowanymi wejściem w życie ustay z dnia 22marca 2018 r. o zmianie ustawy —Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 651).

W związku z faktem, że od 1 kwietnia 2018 r. obowiązuje nowy system szacowania szkód wyrządzanych przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych wnioski o szacowanie szkód należy składać do organu wykonawczego gminy właściwego ze względu na miejsce powstania szkody. Oględzin i ostatecznego szacowania szkody dokonuje zespół w skład którego wchodzi przedstawiciel urzędu gminy, przedstawiciel dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego oraz poszkodowany rolnik. Do czasu opracowania i wydania nowych przepisów wykonawczych do znowelizowanej ustawy — Prawo łowieckie, należy podczas szacowania szkód posiłkować się rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 8 marca 2010 r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych (Dz. U. Nr 45, poz. 272), które określa metodykę wyliczenia należnego odszkodowania i wprowadza wzory protokołów szacowania szkód. Departament Leśnictwa informuje także, iż powyższa nowelizacja nałożyła na Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe obowiązek prowadzenia szkoleń z zakresu szacowania szkód łowieckich dla przedstawicieli organów wykonawczych i jednostek pomocniczych gmin, izb rolniczych oraz dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich. Aktualnie Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych opracowuje ramowy program szkolenia, który zostanie wdrożony zarządzeniem Dyrektora Generalnego LP. 

 Źródło
 Krajowa Rada Izb Rolniczych
 http://krir.pl

125ml milk

ministerstwo Środowiska
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: szacowania; szkód; leśnictwa; ustawy; departament; znowelizowanej; łowieckie; przedstawiciel; rolnych; państwowe; szkody; uprawach; rolniczych; płodach; Środowiska; wykonawczych; należy; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »