shiuz__750 x 100 px_1

Zwiększenie limitów dopłat do kredytów klęskowych pod znakiem zapytania

Do samorządu rolniczego trafiają informacje o wyczerpaniu limitów na dopłaty do oprocentowania dla kredytów klęskowych (w tym również tych z pomocą de minimis). Z informacji uzyskanych z ARiMR wynika, że żeby uzyskać zwiększenie limitu, musi nastąpić zmiana planu finansowego Agencji, co z kolei wymaga zgody Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tej sytuacji Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych - Wiktor Szmulewicz wystąpił do Ministra Ardanowskiego z prośbą o pilną interwencję w tej sprawie z uwagi na to, że kredyty klęskowe są cały czas wykorzystywane przez rolniów w związku z wystąpieniem w roku ubiegłym suszy.

1

 

Odpowiadając na pismo w sprawie dodatkowego limitu środków na preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może udzielać pomoc określoną w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U z 2015 r. poz.187 z późn.zm.) w tym dopłaty do oprocentowania preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji do wysokości środków przewidzianych na ten cel w planie finansowym na dany rok.

W bieżącym roku nie zostały zapisane w rezerwie celowej budżetu państwa dodatkowe środki na realizację pomocy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z tego względu dodatkowy limit środków będzie mógł zostać przeznaczony na dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji jedynie w przypadku wygospodarowania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oszczędności w ramach innych pozycji planu finansowego na 2019 r.

Opracowanie: Kornel Pabiszczak

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolnictwa; modernizacji; restrukturyzacji; zwiększenie; dopłaty; środków; sprawie; kredytów; oprocentowania; wznowienie; klęskowych; kredytów; finansowego; dopłat; znakiem; kredyty;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »