Zgodnie z Zarządzeniem nr 15/2025/Z Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia z dnia 14 lutego 2025 r. wprowadzono zmiany w Regulaminie Regulamin Rad Społecznych działających przy oddziałach terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Regulamin określa zasady, tryb powołania i działania Rad Społecznych działających przy OT KOWR. Rada jest gremium opiniodawczo-doradczym Dyrektora OT KOWR o charakterze stałym.
Radę tworzy się w celu:
1) bieżącej wymiany informacji pomiędzy OT KOWR a Organizacjami, w zakresie realizacji zadań związanych z gospodarowaniem nieruchomościami ZWRSP oraz kształtowaniem ustroju rolnego, w tym zgłaszania przez Organizacje propozycji dotyczących działalności OT KOWR w tym obszarze;
2) konsultacji i wyrażania opinii w sprawach związanych z realizacją zadań w zakresie gospodarowania nieruchomościami ZWRSP położonymi na terenie działania OT KOWR.
Największa zmiana w stosunku do poprzedniego Zarządzenia DG KOWR zaszła w określeniu składu Rady i reprezentacji wchodzących w jej skład. Zgodnie z Zarządzeniem nr 15/2025/Z skład Rady wchodzi dwóch przedstawicieli Izby Rolniczej, której obszar działania obejmuje obszar danego OT KOWR oraz po jednym przedstawicielu organizacji rolniczych:
1) Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych;
2) NSZZ RI „Solidarność”;
3) Polska Federacja Rolna.
4) Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników;
5) Związek Zawodowy Rolnictwa SAMOOBRONA;
6) Związek Zawodowy Rolników „Ojczyzna”.
Organizacja, która nie została wymieniona powyżej, licząca co najmniej 1000 członków w skali kraju może składać do Dyrektora OT KOWR szczegółowo umotywowany wniosek o przyjęcie jej przedstawiciela do składu Rady, wskazując w jego treści imię i nazwisko kandydata, szczegółowe uzasadnienie oraz liczbę członków Organizacji w skali kraju. Do wniosku konieczne jest załączenie między innymi kserokopie dokumentów potwierdzających liczbę członków Organizacji w skali kraju zanonimizowanych w sposób zapewniający prywatność i ochronę danych osobowych członków Organizacji. Wniosek przedstawiony przez Organizację nie ujętą w Zarządzeniu DG przedstawia się do opinii Rady. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady, Dyrektor OT KOWR może rozszerzyć skład Rady o jednego przedstawiciela danej Organizacji.
Nie wprowadzono natomiast zmian, co do okresu trwania kadencji Rady, która trwa dwa lata. Nowym zapisem jest ograniczenie, iż wskazany imiennie przez Organizację Członek Rady nie może reprezentować Organizacji w Radzie działającej przy innym OT KOWR.
Wielkopolska Izba Rolnicza z satysfakcją przyjęła zapis w Zarządzeniu, który odnosi się do możliwości zastępstwa nieobecnego przedstawiciela danej Organizacji. Wielkopolski samorząd rolniczy w 2022 roku zwrócił się z pismem do Waldemara Humięckiego Dyrektora Generalnego KOWR o podjęcie działań, które umożliwią sprawne funkcjonowanie tego gremium, gdyż w tamtym czasie ze względu na nieobecności nie odbyły się 2 posiedzenia Rady. Takie sytuacje utrudniają gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa przez Oddział Terenowy KOWR w Poznaniu. W związku z powyższym Wielkopolska Izba Rolnicza wniosła o zainicjowanie prac związanych ze zmianą Regulaminu funkcjonowania TRS. Dzięki tym staraniom w Zarządzeniu tym zawarto zapis, iż w przypadku braku możliwości udziału członka Rady w posiedzeniu Rady, co najmniej na 2 dni robocze (rozumiane jako dni od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy), przed planowanym posiedzeniem Rady, Organizacja może pisemnie upoważnić do uczestnictwa w Radzie innego swojego przedstawiciela. Przy czym przedstawicielowi zastępującemu nieobecnego członka danej Organizacji, przysługują uprawnienia zastępowanego członka Rady, z wyjątkiem przejęcia uprawnień Przewodniczącego i Zastępcy Przewodniczącego Rady.
Termin zgłaszania przedstawicieli do Rady Społecznej działającej przy Oddziale Terenowym KOWR w Poznaniu mija 7 marca br.
Opracowanie:
Barbara Idczak
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/