Zarobią na ziemniakach

Niestety, czerwcowe opady deszczu nie sprzyjały zbiorom ziemniaków wczesnych. Nadmiar wody źle też wpływał na same rośliny. – Intensywność opadów uszkadzała nać ziemniaczaną, rozwijały się choroby grzybowe - tłumaczy Tadeusz Wojcieszak, kierownik Zespołu Doradczego Powiatu Pleszewskiego. Dodaje, że plony nie były wysokie: To jest też kwestia pola, ile wygniło. Okazuje się, że z tego hektara, gdzie na 30-40% powierzchni stała woda, to plonu w ogóle nie było. Podkreśla, że o niskim zbiorze świadczy też wysoka cena ziemniaków. – Gdyby plony były bardzo wysokie, to tego ziemniaka na rynku pojawiłoby się bardzo dużo i cena byłaby niska – wyjaśnia kierownik. Ziemniaki na 11 hektarach uprawia Tomasz Pawlak z Kościelnej Wsi (powiat pleszewski). Niestety, deszcze spowodowały, że nie zebrał ich z 1,5 hektara. – W dołku, jak woda stoi przez 1-2 dni, to takich ziemniaków już nie ma – mówi. - Ale ogólnie sytuacja źle nie wygląda, tylko że trzeba by mieć pola na górce, na lekkiej ziemi – mówi rolnik. Tomasz Pawlak na razie zadowolony jest z ceny. W drugim tygodniu czerwca za 15-kilogramowy worek można było dostać od 15 do 25 złotych. Na początku lipca cena spadła do 7-8 zł za 15-kilogramowy worek. – Mniej się sprzątnie, ale jak będzie lepsza cena, to wynik będzie taki sam, a nawet lepszy jak w inne lata. W porównaniu z ubiegłym rokiem, to na pewno będzie lepiej – uważa rolnik. Swoje ziemniaki będzie sprzedawał na giełdzie.

Podkreśla, że będzie zadowolony, jeśli cena za 15 kilogramowy worek ziemniaków utrzyma się na poziomie 10 zł. Tomasz Pawlak uważa, ze na wzrost ceny ma też wpływ powódź w innych krajach. – Teraz to moment i ziemniaki się przewozi – wyjaśnia. Niestety, deszcze powodują, że rośliny zaatakowała zaraza. Dlatego też rolnik musiał co 7-10 dni stosować środki chemiczne zapobiegające jej rozwojowi.

Anetta Przespolewska

125ml milk


Dzięki uprzejmości Bezpłatnego Miesięcznika "Wieści Rolnicze"
Logo Miesięcznika - Wieści Rolnicze
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: będzie; tomasz; ziemniakach; niestety; ; ; złotych.; lepsza; ubiegłym; rokiem; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »