Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła 13 czerwca 2013 r. przyjmowane wniosków o przyznanie pomocy z działania "Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych". Nabór trwał od 23 maja br.
Do 12 czerwca do ARiMR złożono 128 takich wniosków o przyznanie 260,2 mln zł wsparcia.
Dzięki takiemu wsparciu można odtworzyć lasy zniszczone przez huragany, pożary czy też inne katastrofy naturalne. Możliwe jest również, otrzymanie dofinansowania na budowę np. dróg pożarowych, czy innych inwestycji, które będą w stanie chronić las przed negatywnymi skutkami takich zdarzeń.
Termin naboru wniosków ogłosił 8 maja 2013 r. Prezes ARiMR Andrzej Gross w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim (Dziennik Gazeta Prawna) oraz na portalu internetowym ARiMR (otwórz).
Wnioski o pomoc z działania "Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych", przyjmowały Oddziały Regionalne ARiMR, a mogły je składać jedynie Nadleśnictwa Lasów Państwowych, bądź osoby przez nie upoważnione. Prywatni właściciele, których lasy zostały zniszczone i którzy chcieli także skorzystać z pomocy finansowej ARiMR, musieli zgłosić to w swoim nadleśnictwie. Ważne było, aby zdążyć dokonać takiego zgłoszenia, przed złożeniem przez nadleśnictwo wniosku o pomoc w ARiMR.
W danym roku można było złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy w ramach Schematu II, czyli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa przeciwpożarowego obszarów leśnych, z wyjątkiem sytuacji, w której na podstawie wcześniej złożonego wniosku nie przyznano pomocy.
Pomoc w ramach działania "Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych" przysługuje według kolejności ustalonej na podstawie liczby punktów przyznanych przez ARiMR złożonym wnioskom o wsparcie. Liczba punktów zależy od tego, jaki jest procentowy udział kosztów kwalifikowanych przeznaczonych na realizację inwestycji w lasach niebędących w zarządzie nadleśnictwa w stosunku do wysokości wnioskowanej kwoty pomocy we wniosku o przyznanie pomocy. Im ten udział jest wyższy, tym większa jest liczba przyznawanych punktów, a więc wyższe miejsce danego wniosku na liście określającej kolejność przysługiwania pomocy. Kolejność przysługiwania pomocy jest ustalana na podstawie danych zawartych we wniosku o przyznanie pomocy na dzień złożenia wniosku. Jeżeli wniosek nie zawiera danych niezbędnych do ustalenia kolejności, nie przyznaje się punktów.
Departament Komunikacji Społecznej
Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/