Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin w Szkole Podstawowej nr 13 w Gdyni przeprowadzono warsztaty edukacyjne dla pierwszoklasistów. Ich inicjatorkami i prowadzącymi były panie z Pracowni Zamiejscowej Centralnego Laboratorium GIORiN w Gdańsku, zajmujące się na co dzień oceną materiału siewnego.
Chociaż w szkole zazwyczaj bywa głośno, to podczas kilku godzin zajęć odpowiedni nastrój zapewniały relaksacyjne dźwięki natury, delikatny śpiew ptaków, kojący szum traw i odgłosy owadów. Dzieci miały możliwość wcielić się w rolę analityka nasiennego, gdy samodzielnie rozdzielały nasion na gatunki i tworzyły kolekcje nasion oraz przygotowywały własne kompozycje nasienne, podziwiając przy tym bogactwo kształtów, kolorów i wielkości nasion.
Uczniowie bardzo zaangażowali się w poszukiwania nasion w świeżych warzywach i owocach oraz ocenę zdrowia kiełkujących siewek bobu, kukurydzy, grochu, pszenicy, buraka, ogórka czy rzodkiewki. Uczestnicy warsztatów chętnie rozwiązywali zagadki tematyczne, karty pracy oraz krzyżówki, podsumowując zdobytą wiedzę o nasionach, roślinach i owadach zapylających.
Najmłodsi z dużym zapałem tworzyli plakaty - łąki kwietne, z mnogością roślin i kwiatów oraz owadów. Tym chętniej przystąpili później do własnoręcznego założenia prawdziwej łąki kwietnej, na uprzednio przygotowanym terenie przy szkole oraz posadzenia w doniczkach sadzonek słonecznika ozdobnego, które w przyszłości będą stanowić dekorację przydomowych ogródków i balkonów.
Uwieńczeniem zajęć było rozdanie upominków z logo Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz wręczenie imiennych dyplomów specjalnie przygotowanych na ten cel dla każdego uczestnika warsztatów. Patrząc na zaangażowanie młodych ludzi wykazane w trakcie kilkugodzinnych zajęć możemy być spokojniejsi o przyszłość zdrowia roślin.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/