Wypłata tegorocznych dopłat ONW oraz wsparcia z "Programu rolnośrodowiskowego" przebiega zgodnie z planem

d9f8249ae3

Co roku ARiMR wypłaca dopłaty ONW ponad 700 tys. rolników. Zdjęcie archiwum ARiMR

Od 16 października br. zgodnie z przepisami UE, ARiMR rozpoczęła wypłatę pomocy dla rolników gospodarujących na obszarach górskich lub innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (płatności ONW). O takie wsparcie ubiegało się wiosną tego roku ponad 726 tys. rolników, a przeznaczono dla nich w sumie 1,37 mld zł. Do 15 listopada ARiMR wypłaciła ponad 857 mln zł ok. 548 tys. rolników. Realizacja tych dopłat przebiega zgodnie z założeniami Agencji.

Analogicznie jak w roku 2012, ARiMR nie będzie doręczała rolnikom decyzji o przyznaniu dopłat ONW, jeżeli powierzchnia do której zostanie przyznana płatność, będzie zgodna z powierzchnią wskazaną przez rolnika w złożonym wiosną wniosku - co oznacza, że decyzje te nie będą zawierały zmniejszeń, odliczeń lub wykluczeń. W tytule przelewu, który otrzyma rolnik, będzie zamieszczona informacja, że decyzja taka nie została doręczona. Oczywiście, jeżeli rolnik zażąda wydania decyzji, otrzyma ją z ARiMR. Natomiast jeżeli okaże się, że dane zawarte przez rolnika we wniosku o przyznanie płatności ONW różnią się od wyliczeń ARiMR, wówczas rolnik otrzyma decyzję, w której podana zostanie wielkość tych płatności obliczona przez Agencję.

Płatności ONW przeznaczone są dla rolników, którzy gospodarują na terenach nie sprzyjających prowadzeniu działalności rolniczej. Zaliczają się do nich m.in. obszary na których panują trudne warunkami klimatyczne, opady deszczu są zbyt duże lub zbyt małe, ukształtowanie terenu jest niekorzystne (np. góry), czy niska jest jakość gleb. W Polsce około połowy gruntów użytkowanych rolniczo jest położonych na obszarach ONW. Prowadzenie tam działalności rolniczej nie zapewnia spodziewanych plonów i często wymaga od rolników zaangażowania dodatkowych środków finansowych. Aby pomóc rolnikom gospodarować na takich terenach Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, co roku wypłaca w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013  tzw. płatności ONW. Rolnicy każdej wiosny składają wnioski o udzielenie pomocy, wraz z wnioskiem o przyznanie płatności bezpośrednich.

Od 16 października Agencja wypłaca także wsparcie rolnikom realizującym w swoich gospodarstwach "Program rolnośrodowiskowy". Po raz pierwszy ARiMR rozpoczęła realizację tych dopłat tak wcześnie. W poprzednich latach płatności rolnośrodowiskowe były wypłacane tak jak dopłaty bezpośrednie, czyli od 1 grudnia. Wiosną tego roku wnioski o wsparcie z "Programu rolnośrodowiskowego" złożyło ponad 118,5 tys. rolników, na łączną kwotę 1,63 mld zł. Do końca października ARiMR wypłaciła 142 mln zł. Jest to nieco lepszy wynik od założonego przez Agencję, bowiem zgodnie z planami w październiku wypłaty z "Programu rolnośrodowiskowego" miały osiągnąć poziom 101 mln zł.

"Program rolnośrodowiskowy" jest jednym z działań należących do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. Jego zadaniem jest wspieranie finansowe rolników, którzy gospodarują w sposób chroniący środowisko naturalne, czy w jak najmniejszym stopniu wpływają na nie, decydują się na uprawę tradycyjnych roślin, czy też hodowlę tradycyjnych ras zwierząt. Prowadzenie  takiej  działalności sprawia, że rolnicy nie osiągają wystarczających plonów, a więc i zysków, jak ci, którzy w produkcji roślinnej wykorzystują intensywne nawożenie, używają nowoczesnych środków ochrony roślin lub skupiają się na uprawie wysoko wydajnych roślin i hodowli ras zwierząt zapewniających godziwe zyski. Dodatkowe dopłaty, mają zatem za zadanie pomagać rolnikom, którzy zdecydowali się na prowadzenie działalności w ramach "Programu rolnośrodowiskowego", osiągać godziwe zyski.

DKS

Od 16 października, czyli wcześniej niż w poprzednich latach, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca pieniądze na program rolno środowiskowy i dla rolników gospodarujących w trudnych warunkach. W ciągu trzech pieszych dni realizacji dopłat ONW ARiMR przekazała na konta bankowe około 300 tys. rolników ponad 370 mln zł. W płatnościach ONW nie ma żadnych zmian - mówi Andrzej Gross, Prezes Agencji. Na dopłaty czeka Tadeusz Gregorczyk rolnik z Wudzyna w Gminie Dobrcz w woj. kujawsko-pomorskim. Pierwszy rok będzie korzystał z dopłat rolnośrodowiskowych. Dzięki korzystnym zmianom w przepisach mógł wystąpić z wnioskiem do Agencji. Pieniądze z dopłat rolnik chce przeznaczyć na inwestycje i środki produkcji. Program 1 Polskiego Radia. 21 października 2013 r.


16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłaty wsparcia dla rolników, którzy gospodarują w trudnych warunkach. O szczegółach mówi Andrzej Gross, Prezes Agencji. Realizacja płatności idzie sprawnie. W pierwszych dwóch dniach na konta bankowe ponad 200 tysięcy rolników wpłynęło ponad 250 mln zł. Również od 16 października rozpoczęto wypłaty z "Programu rolnośrodowiskowego". Po raz pierwszy w tym roku rozpoczęto wypłaty tak wcześnie. Dotychczas Agencja realizowała je od 1 grudnia. Przez niespełna dwa dni wypłaconych zostało około 10 mln zł. - zaznacza Prezes. (..) Program 1 Polskiego Radia. 18 października 2013 r.

Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/

125ml milk

d9f8249ae3
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: dopłat; października; płatności; zgodnie; rolników; którzy; rolników; ; modernizacji; działalności; będzie; restrukturyzacji; wypłaty; rolnik; agencja; wios;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »