Kluczowe zagadnienia dotyczące funkcjonowania oraz rozwoju uczelni przyrodniczych i rolniczych w kontekście wyzwań stojących przed szkolnictwem wyższym, a także przyszłość rolnictwa, z naciskiem na innowacje, zrównoważony rozwój oraz rola edukacji w kształtowaniu nowoczesnych rozwiązań w sektorze rolno-spożywczym – to tematy omawiane podczas posiedzenia Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych (KRURiP) z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego.
W wydarzeniu uczestniczyli rektorzy uczelni rolniczych i przyrodniczych oraz przedstawiciele administracji publicznej, m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Maria Mrówczyńska.
Uczestnicy posiedzenia KRURiP podkreślili znaczenie ścisłej współpracy uczelni rolniczych i przyrodniczych z administracją publiczną oraz sektorem rolniczym w celu skutecznego reagowania na kluczowe wyzwania.
Posiedzenie odbyło się 28 marca 2025 r. w Zielonce koło Poznania, w ośrodku naukowo-dydaktycznym należącym do Leśnego Zakładu Doświadczalnego Murowana Goślina Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Znaczenie współpracy MRiRW z uczelniami
W swoim wystąpieniu minister Czesław Siekierski przedstawił priorytety resortu oraz podkreślił znaczenie współpracy z uczelniami rolniczymi i przyrodniczymi w kontekście innowacyjnego rozwoju sektora. Szef resortu rolnictwa wskazał na kluczowe wyzwania rolnictwa, w zmierzeniu się z którymi może pomóc współpraca ze światem nauki. Zwrócił szczególną uwagę na problem wody i retencji.
Przy okazji minister Siekierski zauważył, że w debacie publicznej wciąż brakuje ukazania pełnego obrazu sytuacji w rolnictwie, a temat bezpieczeństwa żywnościowego wciąż nie jest dostatecznie nagłaśniany.
Konferencja Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych
Konferencja Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych (KRURiP) w swoich działaniach reprezentuje następujące uczelnie rolnicze oraz uczelnie prowadzące kierunki przyrodnicze i rolnicze:
- Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie;
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu;
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie;
- Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie;
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu;
- Politechnikę Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich;
- Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach;
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie;
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
Funkcję przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych w kadencji 2024-2028 pełni prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Wspólna kampania promocyjna
Jednym z istotnych punktów posiedzenia było podpisanie listu intencyjnego przez rektorów 10 uczelni rolniczych i przyrodniczych, zrzeszonych w KRURiP, dotyczącego wspólnej kampanii promocyjnej „Nature is Future” pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kampania „Nature is Future” jest ważnym krokiem w kierunku budowania nowoczesnego wizerunku uczelni przyrodniczo-rolniczych oraz zwiększenia ich roli w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.
Zdjęcia (6)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/