Wojewoda znosi obszar zagrożony i zapowietrzony

W dniu dzisiejszym ukazało się rozporządzenia Wojewody Wielkopolskiego, Pana Łukasza Mikołajczyka znoszące obszar zapowietrzony i zagrożony, ustanowione po zidentyfikowaniu ogniska ASF na terenie fermy w Więckowicach. Ta decyzja była możliwa dzięki zaangażowaniu się służb weterynaryjnych i przeprowadzeniu bardzo dużej ilości badań krwi trzody chlewnej pozostającej na tym obszarze. Jako Wielkopolska Izba Rolnicza zabiegaliśmy o te działania wielokrotnie i wykorzystując tę okazję składamy podziękowania dla Pana Wojewody oraz dla zaangażowanych w sprawę lekarzy weterynarii.

Niestety zniesienie tych obszarów nie załatwia sprawy. Pozostaje bowiem strefa niebieska, która została wyznaczona Decyzją Wykonawczą Komisji Europejskiej. Zgodnie z przepisami UE zostaje ona nałożona na 12 miesięcy, przy czy, na wniosek strony polskiej ten czas może być ograniczony do 3 miesięcy. Jako WIR wystąpiliśmy z taką prośbą bezpośrednio do Komisji Europejskiej wskazując na ekonomiczne znaczenie produkcji trzody chlewnej w Wielkopolsce. Utrzymywanie przez dłuższy okres czasu stref niebieskich w naszym regionie może spowodować zniechęcenie rolników do tej gałęzi produkcji, której skala i tak w ostatnim czasie maleje. W wyniku tego procesu, Polska może na stałe stać się importerem wieprzowiny a wielkopolscy rolnicy mogą stracić źródło dochodów co przy słabych glebach oznaczać będzie bankructwo wielu gospodarstw rolnych. Dlatego szalenie ważne jest kontynuowanie walki z ASF poprzez skuteczną bioasekurację w gospodarstwach rolnych oraz w środowiskach leśnych a także redukcję populacji dzików.

Andrzej Przepióra

Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: obszar; zapowietrzony; wojewoda; trzody; komisji; wielkopolska; chlewnej; rolnicza; wojewody; zagrożony; redukcję; regionie; procesu; ; wyniku; maleje.; czasie; ostatnim; której; produkcji; ; g;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »