Wniosek o zmianę terminu wykonania zabiegów agrotechnicznych

W związku z trudną sytuacją w rolnictwie spowodowaną nadmiernymi opadami deszczu, Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań mających na celu dopuszczenie możliwości wykonania zabiegów agrotechnicznych do końca bieżącego roku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nawożenia pól obornikiem, gnojówką i gnojowicą należy dokonać do końca listopada. Niestety, w większości gospodarstw w obecnych warunkach nie jest możliwe dotrzymanie tych terminów, z uwagi na częste i obfite opady deszczu we wrześniu, w październiku i listopadzie, które utrudniły prace polowe. Nadmierne nasiąknięcie gleby uniemożliwia nawożenie i przeprowadzenie orki zimowej. Jeżeli do końca listopada zabiegi te nie zostaną wykonane, zgodnie z przepisami można będzie wykonać je dopiero po 1 marca 2018r., co niekorzystnie wpłynie na przyszłoroczne jare uprawy.

Ponadto, ze względu na warunki atmosferyczne, zasygnalizowano problem ze zbiorem kukurydzy – z informacji przekazanych przez Mazowiecką Izbę Rolniczą wynika, że w tym regionie udało się zebrać tylko 20-30 % areału. Zdaniem samorządu rolniczego, zasadną jest więc w tym wypadku zmiana terminu zakończenia okresu zbioru kukurydzy na ziarno, buraków cukrowych i ziemniaków – dla celów zachowania uprawnień odszkodowawczych za szkody łowieckie, określonego w przepisach wydawanych przez samorządu wojewódzkie.

Źródło:

www.krir.pl

 

 

Źródło
Podlaska Izba Rolnicza
http://pirol.pl

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: agrotechnicznych; końca; wykonania; terminu; ; kukurydzy; wniosek; samorządu; zmianę; zabiegów; zbiorem; problem; zasygnalizowano; warunki; atmosferyczne; ; informacji; rolniczą; wynika; ; m;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »