Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 29 grudnia 2023 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę przepisów dotyczących ubezpieczenia społecznego rolników w zakresie prawa do zasiłku chorobowego dla kobiet w ciąży.
Zgodnie z art. 14 ust.1 i 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2023 r., poz. 208 z późn.zm.) zasiłek chorobowy przysługuje osobie ubezpieczonej, która wskutek choroby jest niezdolna do pracy nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni, jednak nie dłużej niż 180 dni. Ubezpieczony ma jednak prawo ubiegania się o zasiłek chorobowy w przedłużonym okresie, jednakże zobowiązany jest złożyć w placówce KRUS wniosek oraz druk N-14 wypełniony przez lekarza prowadzącego. Następnie komisja lekarska powołana przez KRUS określa dalszą niezdolność do pracy i tym samym możliwość ubiegania się o dalszy okres zasiłkowy. W przypadku kobiet w ciąży taka procedura jest co najmniej uciążliwa, ponieważ ciąża trwa 40 tygodni, czyli 270 dni.
Jedocześnie kobiety w ciąży przebywające na zwolnieniu lekarskim w ramach ZUS mogą pobierać zasiłek chorobowy przez maksymalnie 270 dni, czyli tyle ile trwa ciąża i nie muszą składać dodatkowych wniosków, ani stawiać się na komisję lekarską, by kontynuować L4.
Wobec tego samorząd rolniczy wystąpił o zmianę przepisów w taki sposób, aby w przypadku kobiet w ciąży ubezpieczonych w KRUS płatny zasiłek chorobowy przysługiwał od dnia rozpoczęcia niezdolności do pracy do momentu rozwiązania, bez zbędnej procedury składania wniosku i stawania przed komisją po upływie 180 dni, tak jak ma to miejsce w przypadku kobiet ubezpieczonych w ZUS.
- Małgorzata Ramatowska