Rok 2023 jest pierwszym rokiem, kiedy rolnicy deklarowali swój udział w ekoschematach. Jednym z nich jest ekoschemat: rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczym, a w nim działania:
- Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji;
- Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowe.
W dniu 7 listopada upłynął termin składania oświadczeń potwierdzających realizację powyższych praktyk. Deklarując rozwiezienie obornika lub płynnych nawozów we wnioskach obszarowych składanych wiosną, rolnicy zwykle deklarowali także wykonanie wymienionych praktyk jesienią. Niestety, trudne warunki atmosferyczne uniemożliwiły niekiedy rolnikom wykonanie tych praktyk. Jeżeli rolnik nie przesłał na czas wymaganych dokumentów, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może uznać, że nie zostały one wykonane. W związku z tym ma prawo nie wypłacić rolnikowi płatności związanej z tymi ekoschematami.
Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rolnicy, dla których wykonanie wspomnianych zabiegów nie było możliwe z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe - w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby - mogą zgłosić do ARiMR pisemne oświadczenie o wystąpieniu siły wyższej. Wówczas prawo do otrzymania pomocy zostaje zachowane. Informacja ta musi zostać przekazana niezwłocznie po wystąpieniu zdarzenia.
Możliwość taka, wynika z programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu, który umożliwia (w sytuacji wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych) zastosowanie obornika i płynnych nawozów naturalnych w terminie do 30 listopada.
E.Bryl (wirkon@wir.org.pl)
Źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/uznanie-sily-wyzszej--prawo-do-otrzymania-pomocy
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/