Trzecie ognisko ASF u świń

wieprzowinaW dniu 31 stycznia 2015 r. otrzymano z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wyniki badań laboratoryjnych w kierunku afrykańskiego pomoru świń (ASF), potwierdzające wystąpienie ogniska choroby u świń w gospodarstwie, w którym utrzymywane było 7 sztuk świń, położonym w gminie Sokółka (powiat sokólski, województwo podlaskie), w odległości ok. 8 km od granicy polsko-białoruskiej.


Próbki do badań pobrano w związku z ubojem świń na użytek własny. W dniu 31 stycznia 2015 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sokółce, po otrzymaniu wyników badań próbek pobranych od 7 świń utrzymywanych w ww. gospodarstwie, potwierdzających wykrycie materiału genetycznego wirusa ASF u 5 świń, wdrożył przewidziane prawem działania - m.in. wyznaczył ognisko choroby, dokonał eutanazji świń w gospodarstwie, przeprowadził wstępną dezynfekcję. Zwłoki świń zostały w dniu 1 lutego 2015 r. odebrane przez zakład utylizacyjny w celu poddania ich zniszczeniu, zgodnie z obowiązującymi przepisami, a także została przeprowadzona kolejna dezynfekcja w gospodarstwie. Obecnie trwają działania mające na celu wyznaczenie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wokół ogniska choroby oraz przegląd gospodarstw, w których utrzymywane są świnie położonych w tych obszarach. Główny Lekarz Weterynarii dodatkowo informuje, że ognisko zlokalizowane jest w utworzonym w ubiegłym roku obszarze objętym ograniczeniami.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że wszelkie działania z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej związane m.in. z likwidacją świń finansowane są z budżetu państwa, a za zlikwidowane zwierzęta przysługuje odszkodowanie. Jednocześnie, nie stosowanie się do wymagań prawnych i zakazów oraz nakazów powiatowego lekarza weterynarii w zakresie zwalczania choroby jest zagrożone nałożeniem sankcji karnych przewidzianych przepisami prawa.

Źródło: GIW

125ml milk

wieprzowina
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: świń; weterynarii; ognisko; choroby; działania; lekarz; badań; gospodarstwie; ; trzecie; utrzymywane; instytutu; ogniska; świń; ; państwowego; stycznia; informuje; ; dodatkowo; gł&oac;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »