Od pewnego czasu, dochodzą do rolników, co raz mocniejsze głosy o odejściu rządu od wypłat nadzwyczajnych pomocy w przypadku szkód spowodowanych przez różne niekorzystnie zjawiska atmosferyczne, szczególnie suszy. Sugeruje się, że odszkodowania miałyby być wypłacane tylko na podstawie zawartych umów ubezpieczeniowych. Jednak tutaj pojawia się poważny problem. Z obserwacji Wielkopolskiej Izby Rolniczej wynika, że nie wszyscy ubezpieczyciele chcą ubezpieczać uprawy od suszy. Nawet gdy uda się zawrzeć polisę ubezpieczeniową, w wielu przypadkach, można się spotkać z odmową wypłaty odszkodowania i nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez ubezpieczającego.
Spora grupa rolników, ulegając zachętom ministerstwa rolnictwa do ubezpieczeń rolniczych, ubezpieczyła swoje uprawy od skutków suszy. Zakłady, zawierając umowy z dopłatą z budżetu państwa, nie sprawdzają stanu upraw. Kiedy rolnicy zauważają już bardzo widoczne straty w uprawach z powodu suszy, zwracają się do zakładów z wnioskami o odszkodowania na mocy zawartych wcześniej umów ubezpieczeniowych, a te odmawiają. Tłumacząc swoją decyzję tym, że szkody spowodowane suszą wyniknęły w okresie wcześniejszym aniżeli obowiązywanie zawartej umowy ubezpieczeniowej.
Zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej ubezpieczyciel powinien ocenić plantacje pod względem objawów suszy i dopiero wtedy podjąć decyzję o ewentualnym ubezpieczeniu upraw. Wynika z tego, że ubezpieczyciele świadomie wykorzystują chęć rolnika do ubezpieczenia upraw. Zdaniem rolników, które WIR podziela, zachodzi tutaj podejrzenie umyślnego wyłudzenia środków finansowych przez ubezpieczycieli, zarówno od beneficjenta, jak i z budżetu państwa.
Powstaje także pytanie, że być może zakłady ubezpieczeniowe na mocy kodeksu cywilnego już nie powinny zawierać umów ubezpieczeniowych, gdy plantacje zdradzają objawy suszy? A jeśli zakład zawrze umowę i przyjmie składkę, to powinien także przyjąć zobowiązania wynikające z umowy i ponieść ryzyko wypłaty odszkodowania za szkodę.
Naszym zdaniem w takiej sytuacji, należy wypracować wraz z zakładami ubezpieczeniowymi takie mechanizmy ubezpieczania, które wyeliminowały nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli i jednocześnie zabezpieczyły interesy zarówno rolników jak i ubezpieczających.
Wielkopolska Izba Rolnicza analizując wyżej opisane zachowania ubezpieczycieli, zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przyjrzenie się praktykom stosowanym przez zakłady ubezpieczeniowe, szczególnie w przypadku ubezpieczeń rolniczych z dopłatami z budżetu państwa. Ponadto poprosiła o doprecyzowanie przepisów o ubezpieczeniach rolniczych, tak aby wyeliminowały one stosowane obecnie nieuczciwe praktyki.
Jeżeli otrzymamy odpowiedź resortu rolnictwa – opublikujemy ją na naszej stronie.
Marta Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/