Spotkanie przedstawicieli Copa-Cogeca z Ministrem Rolnictwa

copacopgeca 515 lutego 2018 r. odbyło się spotkanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z przedstawicielami organizacji rolników, samorządu rolniczego i związków zawodowych rolników indywidualnych – członków Copa-Cogeca. Omawiano kwestie związane z przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. oraz podejmowanymi działaniami w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń. W spotkaniu udział wziął Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Członkowie Zarządu: Stanisław Bartman, Robert Nowak i Julian Sierpiński.

Minister Jurgiel podkreślił, że naszymi priorytetami  wobec przyszłego kształtu wspólnej polityki rolnej jest zapewnienie silnego budżetu na WPR, utrzymanie struktury WPR opartej na dwóch filarach oraz wyrównanie dopłat bezpośrednich we wszystkich państwach UE;

W kwestii dotyczącej zwalczania afrykańskiego pomoru świń minister poinformował, ze 28 bm. wejdzie w życie zmienione rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, które wprowadza nowe zasady bioasekuracji w całym kraju. 

- Zasad tych należy bezwzględnie przestrzegać – powiedział minister Jurgiel i dodał, że konieczne jest zabezpieczenie wszystkich gospodarstw produkujących świnie przed ewentualnym przeniesieniem wirusa ASF.

Minister zapewnił, że będzie zabiegał w Komisji Europejskiej o wsparcie z budżetu UE programu bioasekuracji na obszarze całego kraju.  Podkreślił, że oczekuje w tej kwestii, jak również w kwestiach związanych z przyszłością WPR,  wsparcia ze strony organizacji rolniczych na forum Copa-Cogeca.

Minister poinformował również uczestników spotkania, o przygotowywanej międzynarodowej konferencji, na którą zostaną zaproszeni przedstawiciele państw dotkniętych lub zagrożonych ASF. Celem konferencji, będzie przedstawienie dotychczasowych działań podjętych w naszym kraju w ramach zwalczania ASF, a także wskazanie oczekiwań Polski i krajów zagrożonych ASF w stosunku do UE, w zakresie form pomocy.

Ponadto, w trakcie spotkania omawiana była sytuacja dotycząca występujących w niektórych częściach kraju podtopień. Minister Krzysztof Jurgiel poinformował o pomocy udzielanej poszkodowanym rolnikom oraz przypomniał o konieczności ubezpieczania upraw rolnych.

Źródło: MRiRW

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

copacopgeca 5
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: spotkanie; minister; rolnictwa; jurgiel; afrykańskiego; pomoru; polityki; budżetu; również; zwalczania; rolniczych; przyszłością; poinformował; wszystkich; konferencji; ; zagrożonych; ws;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »