Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpiła do premiera
w sprawie uboju rytualnego
22 stycznia br. Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zwróciła się do premiera w sprawie podjęcia odpowiednich prac legislacyjnych w celu uregulowania przepisów dotyczących wykonywania uboju rytualnego w Polsce. Podstawą tego wystąpienia były skargi Muzułmańskiego Związku Religijnego oraz Europejskiego Związku Żydów jakie wpłynęły do Rzecznika po tym jak 1 stycznia 2013r. wprowadzono w Polsce całkowity zakaz stosowania uboju rytualnego.
Kwestię uboju rytualnego na terytorium Polski do dnia 31 grudnia 2012 r. regulowało rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 grudnia 2004 r., które na skutek wniosku Prokuratora Generalnego zostało uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją RP. Jednak od 1 stycznia 2013 r. ubój rytualny jest regulowany nie tylko przepisami krajowymi, ale także przepisami Unii, zgodne z którym ubój zgodny z zasadami obrzędu religijnego jest dozwolony pod warunkiem że ma miejsce w rzeźni. Odstępstwo od zasady ogłuszania zwierząt przed ich ubojem w prawie unijnym ma zapewnić respektowanie wolności wyznania i prawo do uzewnętrzniania religii lub przekonań poprzez uprawianie kultu, nauczanie, praktykowanie i uczestniczenie w obrzędach. W Polsce istnieje jednak całkowity zakaz uboju wykonywanego według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne.
W listopadzie ubiegłego roku Rzecznik zasygnalizowała Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi konieczność podjęcia odpowiednich prac legislacyjnych w celu kompleksowego uregulowania dokonywania uboju rytualnego w Polsce. W odpowiedzi Minister wyjaśnił, że do Trybunału Konstytucyjnego zostało skierowane przez Sąd Rejonowy w Białymstoku pytanie prawne czy art. 34 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt niedopuszczający uboju zwierząt wykonywanego według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne zarejestrowanych w Polsce związków wyznaniowych, jest zgodny z art. 53 ust. 2 i 5 Konstytucji RP. Dalsze postępowanie Ministra w tej sprawie będzie uzależnione od odpowiedzi Trybunału. Minister Rolnictwa wyjaśnił także, że posiada jedynie uprawnienia do podejmowania inicjatywy ustawodawczej odnoszącej się do zagadnień ochrony zwierząt.
Jak wyjaśnia Rzecznik rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego nie może mieć decydującego wpływu na kwestię uregulowania przepisów dotyczących uboju rytualnego, gdyż nie jest on organem ustawodawczym. Obowiązek podjęcia inicjatywy uregulowania tej sprawy leży pod stronie Rady Ministrów. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że sprawa dotycząca uboju wzbudza wiele emocji, dlatego bardzo ważne jest ustalenie kompromisu, który pogodzi różne wartości konstytucyjne. Jednocześnie pamiętać należy, że propozycja zmian prawa musi być zgodna z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1099/2009. Aby wykluczyć ogłuszanie przy uśmiercaniu zwierząt ubój musi odbywać się w rzeźni oraz musi być przeprowadzony według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne.
Maria Deresińska
Biuro WIR w Ostrzeszowie
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/