Rolnicy z Podlasia rozmawiają z Głównym Lekarzem Weterynarii

08.04.14 spotkanieASFPodlasie8 kwietnia 2014 r. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wziął udział w spotkaniu z rolnikami zorganizowanym przez Podlaską Izbę Rolniczą w Porosłach na temat afrykańskiego pomoru świń u dzików ASF. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii: Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski, Wadecka Karolina z Biura Zdrowia i Ochrony Zwierząt oraz Walczak Michał z Biura Prawnego. Krzysztof Pilawa – Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Powiatowi Lekarze Weterynarii – Dariusz Filianowicz PIW Białystok, Marek Pirsztuk – PIW Augustów, Zbigniew Złotorzyński – PIW Sejny, Paweł Mędrek – PIW Sokółka.

Główny Lekarz Weterynarii omówił najważniejsze wytyczne dot. stosowania rozporządzenia MRiRW z dnia 31 marca 2014r. W sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików ASF. Poinformował, że wymóg przeprowadzenia badania laboratoryjnego w okresie 15 dni przed przemieszczeniem należy rozumieć w ten sposób, że badanie to może nastąpić np. 3 dni przed planowanym przemieszczeniem, a nie co najmniej na 15 dni. Poinformował również, że badania będę sfinansowane i rolnicy nie będą musieli za nie płacić.

W związku z powyższym, Główny Lekarz Weterynarii zlecił powiatowym lekarzom weterynarii, aby po otrzymaniu od posiadacza świń zgłoszenia o zamiarze ich wywozu z gospodarstwa położonego na obszarze objętym ograniczeniami poza ten obszar, niezwłocznie przystąpili do sprawdzania, czy spełnione są wymagania w/w rozporządzenia (np. przebywanie świń w gospodarstwie pochodzenia przez 30 dni przed wysyłką). W przypadku stwierdzenia, że świnie, które mają zostać przemieszczone spełniają w/w wymagania, powiatowi lekarze weterynarii powinni niezwłocznie przystąpić do pobierania próbek do badań laboratoryjnych w kierunku ASF. Po otrzymaniu ujemnych wyników badań laboratoryjnych oraz spełnieniu pozostałych wymogów (badanie kliniczne z wynikiem zadowalającym), powiatowi lekarze weterynarii powinni wystawić świadectwo zdrowia dla tych świń).

Ponadto Pan Jażdżewski dodał, że przeprowadzenie badania klinicznego i wystawienie świadectwa zdrowia powinno nastąpić nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem tych świń.

Powyższa procedura pozwoli na możliwość wysyłki świń poza obszar objęty ograniczeniami do dalszego chowu i hodowli poza obszarem, jak również na ubój tych świń poza w/w obszarem w celu umieszczenia mięsa na rynku wspólnotowym z owalnym znakiem zdrowotności.

Na pytanie, czy w przypadku pojawiania się zagrożenia związanego z wystąpieniem ASF u świń oraz konieczności utylizacji znacznej ilości sztuk inwentarza żywego, zakłady utylizacyjne w Polsce są gotowe do ewentualnej utylizacji stad i czy posiadają one odpowiednie moce przerobowe na wypadek takiej okoliczności? - Główny Lekarz Weterynarii odpowiedział, że zakłady są już w chwili obecnej przygotowane na taką ewentualność.

Źródło: Podlaska Izba Rolnicza

125ml milk

08 04 14 spotkanieASFPodlasie
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: weterynarii; świń; lekarz; ; rolnicy; główny; badania; lekarze; zdrowia; przemieszczeniem; krzysztof; weterynarii; ; laboratoryjnych; badań; otrzymaniu; przypadku; nastąpi;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »