„Przede wszystkim utrzymany został uproszczony system płatności SAPS, do 2020 roku. Po drugie – rolnicy i przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego będą traktowani tak samo jak pozostali rolnicy i przedsiębiorcy z pozostałych rejonów kraju pomimo, ze dochód w tym województwie przekracza 75 % średniego unijnego dochodu. Po trzecie – płatności związane z produkcją zostały zwiększone z 12 do 15%, w tym 2% w odniesieniu do upraw roślin motylkowych poprawiających strukturę gleby” – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Minister przedstawił także pozostałe wyniki posiedzenia.
„Podjęte decyzje oznaczają bardziej sprawiedliwy sposób podziału środków pomiędzy kraje członkowskie, regiony czy też rolników” – powiedział minister Stanisław Kalemba i dodał, że – „jedną z najważniejszych dla nas spraw jest utrzymanie systemu SAPS, gdyż w Polsce jest 1 360 tys. rolników otrzymujących płatności bezpośrednie tylu, co w dziewięciu dużych krajach UE”.
Szef resortu rolnictwa poinformował również o tym, że nie udało się w pełni zrealizować niektórych innych naszych postulatów, np.: w sprawie rynku tytoniu, czy chmielu, ale te sprawy zostały zapisane w złożonej przez Polskę deklaracji i będą przedmiotem dalszego poszukiwania rozwiązań.
Bardziej szczegółowe informacje dotyczące wyników posiedzenia Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu w dniach 25 – 26 czerwca 2013 roku minister Stanisław Kalemba przedstawił w prezentacji zamieszczonej w załączeniu.
Do pobrania:
Materiały z konferencji (.pdf 438,53 kB)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/