W dniach 21 i 22 czerwca 2023 r. w Instytucie Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu odbyło się piąte seminarium z cyklu Nauka – Praktyce: wymiana wiedzy w obiektach doświadczalnych instytutów naukowych.
W seminarium uczestniczyli doradcy rolniczy, producenci, nauczyciele szkół rolniczych oraz osoby zainteresowane tematyką- łącznie 30 osób.
Celem seminarium było zapoznanie uczestników z działalnością Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu szczególnie z badaniami wpływu czynników klimatycznych na występowanie chorób i chwastów, badaniami dotyczącymi doboru środków ochrony roślin w tym biologicznych metod ochrony, badaniami na temat łączenia metod ochrony w ramach integrowanej ochrony roślin, zasadami prowadzenia Platformy Sygnalizacji Agrofagów.
Pierwszego dnia seminarium uczestników powitała Zastępca Dyrektora Instytutu dr hab. Kinga Matysiak, a następnie przedstawiła ogólne informacje o strukturze, dorobku naukowym i pracach Instytutu na rzecz rolnictwa.
W pierwszym dniu seminarium została przedstawiona następująca problematyka badawcza i wdrożeniowa:
- Wpływ czynników klimatycznych na występowanie chorób
- Wyzwania w doborze fungicydów
- Szkodniki roślin rolniczych w świetle zmian klimatycznych
- Metody biologiczne ochrony roślin
- Regulacja zachwaszczenia metodami integrowanymi
Ponadto zapoznano się z działalnością Kliniki Chorób Roślin i Banku Patogenów.
W drugim dniu seminarium uczestnicy odwiedzili polową stację doświadczalną w Winnej Górze i zapoznali się z jej działalnością. W polowej stacji doświadczalnej przedstawiono techniki opryskiwania upraw polowych, zaprezentowano stanowisko do mycia i czyszczenia sprzętu do opryskiwania oraz bioremediacji płynnych pozostałości powstających po zabiegach z użyciem środków ochrony roślin, zaprezentowano aspirator Johnsona służący do monitoringu nalotu mszyc oraz omówiono prace badawcze z tym związane. Na koniec zostały przeprowadzone warsztaty na poletkach doświadczalnych z zakresu rozpoznawania najważniejszych sprawców chorób, szkodników i chwastów.
Seminarium zostało zrealizowane w ramach operacji własnej wpisanej do Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.