W odpowiedzi na zapytanie izby rolniczej dotyczące możliwości przesuwania środków finansowych między ekoschematami w zależności od zapotrzebowania, Departament Płatności Bezpośrednich udzielił poniższej odpowiedzi.
Zgodnie z przepisami unijnymi państwa członkowskie przeznaczają co najmniej 25% koperty przeznaczonej na płatności bezpośrednie – na ekoschematy. Ponadto, państwa członkowskie są zobowiązane do określenia w swoim planie strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej orientacyjnego przydziału środków na każdą interwencję i na każdy rok. Ten orientacyjny przydział środków odzwierciedla oczekiwany poziom płatności w ramach planu strategicznego WPR na interwencje w odnośnym roku finansowym. Dlatego też w PS WPR 2023-2027, przy każdym ekoschemacie została określona planowana kwota jednostkowa.
W zależności od zainteresowania rolników danym ekoschematem faktyczna stawka płatności może być niższa w przypadku kiedy powierzchnia wnioskowana będzie wyższa niż założono w Programie Strategicznym. Stawka wypłacana rolnikom może być też wyższa (ale w granicach stawki maksymalnej!) kiedy zainteresowanie ekoschematem okaże się niższe niż założono.
Niemniej jednak MRiRW będzie dążyło do utrzymania stawek na poziomie możliwie najbardziej zbliżonym do wysokości stawek zaplanowanych w PS. Temu służy m.in. możliwość przesuwania środków finansowych między ekoschematami.
Opracowanie: Paweł Dopierała (wirleszno@wir.org.pl)