Poszukiwani nielegalni użytkownicy

Do „Wieści Rolniczych” dotarły informacje, że Agencja Nieruchomości Rolnych wysyła pisma do tych rolników, którzy użytkują ziemię z zasobów Skarbu Państwa, a nie mają podpisanej umowy na dzierżawę. - Agencja nieruchmości sprawdza w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, kto na jakie grunty bierze dopłaty i na tej podstawie wie, kto nie ma podpisanych umów - informuje nas jeden z rolników. Sylwia Stawujak, rzecznik prasowy ANR Oddział Terenowy w Poznaniu przyznaje, że będą naliczane opłaty za bezumowne korzystanie z gruntów. - W przypadku dzierżawy agencja pobiera czynsz dzierżawny w wysokości ustalonej pomiędzy stronami w drodze przetargu. W przypadku bezumownego korzystania (bez tytułu prawnego) z gruntów pochodzących z zasobu WRSP agencja jest zobowiązana do naliczenia opłaty za bezumowne korzystanie w wysokości: za okres do dnia 02.12.2011 roku na podstawie postanowień Kodeksu Cywilnego lub za okres od dnia 03.12.2011 roku w wysokości stanowiącej pięciokrotność wywoławczej wysokości czynszu, który byłby należny od tej nieruchomości, gdyby była ona przedmiotem umowy dzierżawy po przeprowadzeniu przetargu (art. 39b ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa wprowadzony ustawą z dnia 16.09.2011 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa obowiązujący od dnia 03.12.2011 r.) - wyjaśnia Sylwia Stawujak. Jeśli użytkownik nie będzie chciał uiścić naliczonej opłaty, wówczas agencja będzie zmuszona wszcząć postępowanie windykacyjne. - Za pośrednictwem swojej wyspecjalizowanej komórki (Sekcja Windykacji Należności) zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami - podkreśla Sylwia Stawujak.

(abi)

125ml milk


Dzięki uprzejmości Bezpłatnego Miesięcznika "Wieści Rolnicze"
Logo Miesięcznika - Wieści Rolnicze
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: agencja; skarbu; sylwia; wysokości; opłaty; podstawie; będzie; bezumowne; przypadku; korzystanie; ustawy; gospodarowaniu; państwa; dzierżawy; rolnymi; nieruc;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »