Posłowie przedłużyli Ukrainie bezcłowy dostęp do rynku UE

PE 4Plan przedłużenia bezcłowego dostępu ukraińskiego eksportu do rynku UE do końca 2015 roku został przyjęty przez Parlament Europejski 23 października 2014 r. 497 posłów głosowało za, 78 przeciwko a 56 wstrzymało się od głosu, przyjmując oryginalną propozycję Komisji bez poprawek. "Biorąc pod uwagę obecną sytuację, terminowe przedłużenie tego rozporządzenia, które gwarantuje Ukrainie autonomiczne środki handlowe, jest dowodem na to, że UE może działać szybko i zdecydowanie. To także dowód naszej woli politycznej i moralnego obowiązku", powiedział poseł sprawozdawca, Gabrielius Landsbergis (EPP, LT). Dodał też, że dla ukraińskich producentów oraz interesów jest to szansa, żeby przygotować się do pełnej implementacji Umowy o pogłębionej i kompleksowej strefie wolnego handlu (DCFTA) od początku 2016 roku.

Jednostronne działania handlowe, zostały po raz pierwszy wprowadzone w kwietniu br. w celu natychmiastowego wsparcia ukraińskiej gospodarki, po tym jak Rosja, w następstwie wiosennych wydarzeń politycznych na Ukrainie, nałożyła ograniczenia w dostępie do swojego rynku.

Planowano, że środki te wygasną po upływie sześciu miesięcy i zostaną zastąpione wzajemnym otwarciem rynków, na bazie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, ratyfikowanej przez parlamenty UE i Ukrainy we wrześniu.

Jednak w trakcie rozmów z Ukrainą i Rosją 12 września, UE zgodziła się opóźnić ustanowienie strefy wolnego handlu UE-Ukraina do 31 grudnia 2015 roku, "w ramach kompleksowego procesu pokojowego na Ukrainie". Pozwoli to Ukrainie na utrzymanie strefy wolnego handlu z Rosją, co nie byłoby możliwe w przypadku otwarcia ukraińskiego rynku dla UE.

Jednostronne preferencje handlowe znoszą 94,7 % ceł UE, które aktualnie są nakładane na towary przemysłowe importowane z Ukrainy. Likwidują też cła unijne na ponad 80 % ukraińskich eksportowanych produktów rolnych. Unia Europejska ogranicza jednak ilość "wrażliwych" produktów, takich jak zboża, wieprzowina, wołowina, drób i przetworzona żywność, które mogą być importowane bezcłowo, jeśli tylko nie szkodzi to interesom producentów w UE. Ukraina została też zobowiązana do przestrzegania standardów zdrowotnych UE, szanowania praw człowieka, praw podstawowych i zasad praworządności.

Statystyki dostarczone przez Ukrainę pokazują, że eksport z Ukrainy do UE w pierwszej połowie 2014 roku zwiększył się o 25 % (o 587 mln dol.), równoważąc spadek ukraińskiego eksportu do Rosji   (-24,5 %).

Źródło: PE

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

PE 4
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ukrainie; wolnego; które; handlu; strefy; ukraińskich; środki; posłowie; handlowe; ; producentów; ukrainy; dostęp; eksportu; hand;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »