Organizmy kwarantannowe (bakterie, grzyby, wirusy itp.) to takie, w stosunku do których nie ma tradycyjnych metod zwalczania lub ich zastosowanie jest niewspółmiernie drogie do potencjalnych korzyści. Znajdują się one pod urzędowym nadzorem, a konieczność ich likwidacji jest nakazana przepisami prawnymi. Nie są one groźne dla ludzi czy zwierząt, ale ich rozpowszechnienie mogłoby spowodować olbrzymie straty ekonomiczne.
Teren zagrożony występowaniem takich agrofagów podlega kwarantannie. Kwarantanna w ochronie roślin to zespół przepisów i wszelkie działania, łącznie ze zwalczaniem, mające na celu niedopuszczenie do wprowadzenia, zawleczenia czy wwozu i rozprzestrzeniania się na danym terenie szczególnie groźnych z punktu widzenia gospodarczego chorób, szkodników czy chwastów. W przypadku wykrycia organizmu kwarantannowego wojewódzki inspektor ochrony roślin musi m.in. ustalić: zasięg występowania i możliwości rozprzestrzeniania się organizmu, źródło infekcji oraz strefy, w których mogą być podjęte działania w celu zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się tych organizmów. Posiadacz porażonych roślin musi zaniechać ich sadzenia, siewu, rozmnażania lub przemieszczania i dostosować się do decyzji w sprawie dalszego postępowania z roślinami czy produktami roślinnymi.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku wykrycia w gospodarstwie niektórych agrofagów kwarantannowych, możliwe jest ubieganie się o pomoc finansową z budżetu państwa na pokrycie poniesionych strat oraz kosztów zwalczania tych organizmów szkodliwych, w ramach tzw. dotacji przedmiotowych.
W ramach tych dotacji możliwe jest ubieganie się o pomoc w zakresie:
- pokrycia strat wynikających z wystąpienia bakterii Clavibacter sepedonicus (sprawcy choroby - bakteriozy pierścieniowej ziemniaka) lub bakterii Ralstonia solanacearum (sprawcy choroby – śluzaka) w przypadku uprawy ziemniaków z przeznaczeniem na sadzeniaki ziemniaka lub na ziemniaki inne niż sadzeniaki lub wirusa wrzecionowatości bulw ziemniaka (PSTVd) w przypadku uprawy ziemniaków z przeznaczeniem na sadzeniaki ziemniaka,
- pokrycia kosztów zabiegu z zastosowaniem środka ochrony roślin lub kosztów odkażania przedmiotów lub miejsc z zastosowaniem środka ochrony roślin lub produktu biobójczego, w przypadku wystąpienia lub podejrzenia wystąpienia agrofagów kwarantannowych.
Szczegółowe zasady udzielania dotacji przedmiotowych regulowane są w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2015 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa.
Wnioski o udzielenie i wypłacenie dotacji składa się do Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, za pośrednictwem wojewódzkiego inspektora. W przypadku Wielkopolski wnioski kieruje się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu, 60-166 Poznań, ul. Grunwaldzka 250 B, tel. 61 860-59-00, mail: wi-poznan@piorin.gov.pl.
W 2019 r. do GIORIN złożonych zostało 10 takich wniosków, dla których Główny Inspektor wydał decyzje przyznające pomoc na łączną kwotę przeszło 2,3 mln zł.
Paweł Dopierała
Wykorzystano materiały: piorin.gov.pl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/