Po sesji głównej rozpoczęły się sesje tematyczne. Dla uczestników przygotowano aż 6 paneli: mleko, uprawa, uprawa i technika I, uprawa i technika II, organizacja i zarządzanie, a także świnie.
Tegoroczny temat Sesji Mleko był następujący:
„Polska wiodącym producentem mleka w Europie – czy wykorzystamy naszą szansę?”.
Partnerami tego panelu były firmy: Bayer, Lely oraz Pöttinger.
Pierwszym prelegentem był prof. Andrzej Parzonko z SGGW w Warszawie. W swoim wystąpieniu przedstawił jakie są perspektywy na rynku mleka w obecnej sytuacji spowodowanej inflacją, a także groźbą spowolnienia gospodarczego w Europie i na świecie. Obecnie sytuacja jest bardzo dynamiczna i niestety nieoptymistyczna. Zdaniem profesora popyt na produkty mleczne zmniejszy się, ponieważ aktualne wysokie ceny są nieakceptowalne dla konsumentów. Spadek popytu spowoduje spadek cen, który obserwujemy już teraz. Biorąc pod uwagę te oraz inne czynniki, trudno jest przewidzieć cenę mleka w przyszłym roku, jednak należy liczyć się z tym, że niestety nie wzrośnie. Profesor ponadto wyjaśnił, że tegoroczny wzrost ceny mleka był spowodowany osłabnięciem euro w stosunku do dolara.
Jeśli chodzi o produkcję mleka na świecie, profesor Parzonko wskazał, że pionierami są Indie, produkują najwięcej mleka, bo aż 195 mln ton rocznie, na drugim miejscu są Stany Zjednoczone – 101 mln ton, a na trzecim Brazylia – 36 mln ton. Unia Europejska produkuje rocznie 153 mln ton, z czego Polska 14,5 mln. Obecnie, w ujęciu globalnym, na jednego mieszkańca Ziemi przypada 111 kg mleka rocznie. Odnosząc się do zapotrzebowania na mleko, profesor wskazał, że w 2030 roku będziemy musieli wyprodukować ponad 83 mln ton więcej niż teraz, ponieważ szacuje się, że ludność będzie liczyła ok. 8,5 mld.
Kończąc wystąpienie, prelegent odniósł się do zmian w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej oraz Krajowego Planu Strategicznego, dotyczących chowu i hodowli bydła. Jego zdaniem są nieprzemyślane i kosztochłonne. Zwrócił uwagę, że Unia Europejska skupiona jest na ograniczaniu zmian klimatycznych i emisji dwutlenku węgla, za co głównie obwinia hodowlę bydła, jest to niestety niesprzyjająca sytuacja dla hodowców.
Kolejnym prelegentem był Wojciech Mantaj z firmy Pöttinger. Podczas wykładu przedstawione zostały nowe rozwiązania zastosowane w maszynach do zielonek. Pozwalają one na skuteczne obniżanie kosztów, podwyższanie jakości paszy poprzez krótkie cięcie, a także na podwyższenie komfortu pracy. W sesji brał udział także przedstawiciel firmy Bayer – Wojciech Pieczewski. Opowiedział o specjalnie wyselekcjonowanych nasionach kukurydzy, które są wynikiem programów hodowlanych prowadzonych przez Bayer. Nasione te są odpowiedzią na oczekiwania rolników. Odmiana kukurydzy to jednak nie wszystko, należy również pamiętać o odpowiedniej agrotechnice, terminie zbioru, długości cięcia i innych istotnych kwestiach. Przedstawiciel firmy Bayer zaprezentował także platformę FieldView, która pozwala m.in. precyzyjnie dawkować nawozy. Wśród zaproszonych gości znalazła się też firma Lely, reprezentowana przez Rafała Lipińskiego. Przedstawiciel firmy podkreślił, że głównym celem jest usprawnienie pracy rolnikom. Firma tworzy nie tylko sprzęty m.in. do wyposażenia obór, opracowała również platformę do zarządzania gospodarstwem Lely Horizon, która wykorzystuje inteligentne algorytmy.
Na zakończenie panelu Mleko, wystąpiło trzech finalistów konkursu „Obora na medal”. Opowiedzieli o swoich gospodarstwach, rozwiązaniach zastosowanych w oborach oraz doświadczeniach. Podsumowując, można z całą pewnością stwierdzić, że wszyscy trzej zdecydowanie stawiają na dobrostan zwierząt. Laureaci konkursu przyjechali z różnych części Polski: Monika Przychodzka z woj. kujawsko-pomorskiego, Maciej Gołębiewski z woj. podlaskiego oraz Krzysztof Sałapa z woj. świętokrzyskiego.
Opracowała
Mariola Krusińska
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/