PROBLEMY Z UBOJEM Z KONIECZNOŚCI

Na spotkaniu  nt. uboju z konieczności zwierząt hodowlanych spotkali się w dniu 9.08.br. w Kalsku podczas komisji rolnictwa Sejmiku Woj. Lubuskiego – przedstawiciele instytucji i hodowcy, w tym delegaci Lubuskiej Izby Rolniczej.

Spotkanie zorganizował Zbigniew Kołodziej , przewodniczący komisji rolnictwa na wniosek rolników producentów bydła mięsnego oraz trzody chlewnej mających problemy w prowadzeniu hodowli w sytuacjach np. złamania nogi u zwierzęcia i konieczności uboju. W Lubuskiem tylko trzy podmioty są uprawnione do dokonywania uboju z konieczności, jednak są problemy związane z kosztami i opłacalnością tej usługi, np. zbyt daleki dowóz, liczący nawet kilkaset kilometrów. Przedstawiciel inspektoratu weterynarii przedstawił zasady uboju  obecnie obowiązujące w świetle przepisów prawa. Przedstawiciele LIR obecni na spotkaniu – Bogusław Pietrow oraz Stanisław Myśliwiec zaproponowali dopracować obowiązujące przepisy w tym zakresie i rozwiązanie problemu poprzez istniejące możliwości wsparcia i dopłat Agencji Rynku Rolnego. W wyniku skarg i bolączek hodowców w tym zakresie zastępca dyrektora OT ARR w Gorzowie Marian Dąbrowski zobowiązał się do  pomocy z LIR wypracowania odpowiedniego wniosku do  Ministra Rolnictwa. Zebrani uznali za dobre rozwiązanie poszukanie środków finansowych w ramach tzw. „górki mięsnej” w ARR na dopłatę do tej usługi firmom, co przyczyni się korzystniejszego uregulowania gospodarczego uboju z konieczności.

Red.

Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/

125ml milk

B  Pietrow 150x150
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: problemy; myśliwiec; komisji; ; rozwiązanie; zakresie; rolnictwa; przedstawiciele; koniecznoŚci; ubojem; konieczności; obowiązujące; dopłat; rolnego.; agencji; wyniku;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »