shiuz__750 x 100 px_1

Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze

Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze W pierwszą niedzielę września, już od 30. lat, przybywają na Jasna Górę rolnicy z całej Polski by uczestniczyć w uroczystej mszy świętej, dziękować Bogu za plony i prosić o błogosławieństwo na kolejny rok rolniczego trudu.

Dziś na jasnogórskich błoniach zgromadziły się tysiące rolników. W uroczystości brał udział prezydent Bronisław Komorowski oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba. Mszę świętą celebrował metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a homilię wygłosi arcybiskup Józef Michalik – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Tuż przed rozpoczęciem dziękczynnej mszy prezydent Komorowski podziękował wszystkim mieszkańcom wsi za dbanie o polską ziemię – o nasze wspólne dziedzictwo.

Do rolników zwrócił się też minister Stanisław Kalemba, który podkreślił, że wieś i rolnictwo są dla Polski skarbem, a także atutem naszej Ojczyzny.

Minister zaznaczył, że tradycja dożynkowa, jak żadna inna, łączy teraźniejszość z przyszłością, efekty pracy z pokorą wobec natury, jest wyrazem solidaryzmu społecznego i szacunku dla pracy rolnika i jego rodziny. Przypomniał, że w perspektywie 30. lat liczba ludności świata może wzrosnąć o 2 miliardy i będzie też rosło zapotrzebowanie na żywność.

Musimy sobie postawić pytanie, czy Europa, czy rolnictwo europejskie chce w tym procesie uczestniczyć. To ważne pytanie w trwającej właśnie debacie na temat Wspólnej Polityki Rolnej - powiedział minister i podkreślił, że zdaniem Polskiego Rządu, polityka ta powinna być aktywna, oparta o jednakowe kryteria, solidarna i prawdziwie wspólna.

Z całą determinacją będę zabiegał o odejście od ustalania płatności bezpośrednich w oparciu o historyczne kryteria i zastąpienie ich kryteriami obiektywnym – zapewnił na częstochowskich błoniach minister Kalemba.

Tradycyjnie starostowie dożynek, którymi w tym roku było małżeństwo z diecezji pelplińskiej, złożyli na ręce celebranta i prezydenta bochen chleba wypieczony z ziarna z pierwszych, tegorocznych zbiorów.

Podczas mszy święcone były płody rolne i specjalnie przygotowane na ten dzień wieńce dożynkowe, przywiezione przez delegacje rolników całej Polski. Wieńce wykonane z różnego rodzaju zbóż, kwiatów i owoców nawiązywały do kultury i tradycji regionów.

Jasnogórskim dożynkom towarzyszyły też wystawy, kiermasze, sympozja i przeglądy twórczości zespołów ludowych. W Częstochowie odbywała się XXI Krajowa Wystawa Rolnicza i XIII Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Wystawa ta to jedna z największych w kraju tego typu imprez. Swój dorobek prezentuje tu corocznie kilkuset wystawców. Są wśród nich wiodący producenci maszyn i urządzeń rolniczych, środków ochrony roślin, pasz i nawozów, przedstawiciele instytutów branżowych, a także ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi.

Galeria zdjęć - dożynki na Jasnej Górze


Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Ogolnopolskie dozynki na Jasnej Gorze width209
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »