Obchody 100-lecia Polskiej Administracji Weterynaryjnej

W Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyły się w dniu 15 października uroczyste obchody 100-lecia Polskiej Administracji Weterynaryjnej. Wydarzenie to było okazją do przypomnienia szczytnej historii Administracji Weterynaryjnej w Polsce, której początek dał dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego i uhonorowania zasług współczesnej Inspekcji Weterynaryjnej.

Uroczyste obchody otworzył Główny Lekarz Weterynarii, dr Bogdan Konopka, który podczas swojego przemówienia wskazał na historyczny kontekst zmian jakie zaszły w organizacji służby weterynaryjnej. Podkreślił, że dziś głównym celem „działania Inspekcji Weterynaryjnej jest ochrona zdrowia publicznego. Jej cechą jest swoisty dualizm - swoje działania realizuje podejmując czynności wobec i dla zwierząt, ale ich efekty mają służyć także zdrowiu ludzi.”. Główny Lekarz Weterynarii podkreślił, że największym kapitałem Inspekcji Weterynaryjnej są jej pracownicy. „Obecna kadra to konglomerat doświadczenia i młodości. Połową powiatowych inspektoratów weterynarii kierują długoletni, doświadczeni i bardzo zasłużeni lekarze weterynarii, którzy gwarantują wysoki poziom merytoryczny świadczonej pracy, a zarazem są świetnymi nauczycielami dla młodej kadry inspektorów. Jednak przyszłość naszego zawodu oraz Inspekcji Weterynaryjnej należy do ludzi młodych i wkrótce ta wymiana pokoleniowa stanie się koniecznością. W tym kontekście zapowiadane zmiany systemowe, które w konsekwencji mają podnieść rangę państwowego nadzoru, a także atrakcyjność pracy w administracji są przez nich z nadzieją oczekiwane.”

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Halina Szymańska, odczytała list Prezydenta Andrzeja Dudy i w jego imieniu wręczyła odznaczenia państwowe. Prezydent Andrzej Duda podziękował pracownikom Inspekcji Weterynaryjnej za „ofiarną, wymagającą wysokiego profesjonalizmu pracę, która jest niezbędna dla bezpieczeństwa, zdrowia i dobrobytu polskiego społeczeństwa.” Prezydent RP podkreślił w liście, że „Polacy mogą być pewni, że nasze służby weterynaryjne spełniają najwyższe międzynarodowe standardy, a dzięki zintegrowanemu systemowi kontroli „od pola do stołu” gwarantują obywatelom że żywność pochodzenia zwierzęcego jest bezpieczna dla naszego zdrowia.”

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia publicznego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Główny Lekarz Weterynarii, dr Bogdan Konopka. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej zostali uhonorowani odznaczeniami za zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia publicznego.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, wręczył z kolei odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach wskazali na rolę Inspekcji Weterynaryjnej w strukturach współczesnej Polski. Minister Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że przygotowywany jest pakiet zmian związanych ze wzmocnieniem Inspekcji Weterynaryjnej, mających podnieść jej odpowiedzialność, doposażyć a zarazem stworzyć godne warunki do pracy i wynagradzania. Główny Inspektor Transportu Drogowego, Alvin Gajadhur, podkreślił z kolei znaczenie i zakres współpracy obu służb w prowadzonych kontrolach i zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego.

Na ręce Głównego Lekarza Weterynarii złożono także listy gratulacyjne od Marszałka Senatu RP, Stanisława Karczewskiego i Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego.

Uroczystości uświetniły występ Chóru Kameralnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

 

Dodatkowe informacje na temat 100-lecia Polskiej Administracji Weterynaryjnej znajdują się na dedykowanej stronie poświęconej tej rocznicy.

 

Patronat Narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości

Obchody 100-lecia Polskiej Administracji Weterynaryjnej

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników i organizatorów obchodów 100-lecia 

Obchody 100-lecia Polskiej Administracji Weterynaryjnej

List Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Andrzeja Chodkowskiego

Obchody 100-lecia Polskiej Administracji Weterynaryjnej

List Głównego Inspektora Transportu Drogowego, Alvina Gajadhura

Obchody 100-lecia Polskiej Administracji Weterynaryjnej

List Wojewody Mazowieckiego, Zdzisława Sipiery

Obchody 100-lecia Polskiej Administracji Weterynaryjnej

List Wojewódzkich Lekarzy Weterynarii

Obchody 100-lecia Polskiej Administracji WeterynaryjnejObchody 100-lecia Polskiej Administracji Weterynaryjnej

List jaki wystosował redaktor naczelny Top Agrar Polska, Karol Bujoczek

Obchody 100-lecia Polskiej Administracji Weterynaryjnej

List Głównego Lekarza Weterynarii, dr Bogdana Konopki, do pracowników Inspekcji Weterynaryjnej zamieszony na łamach Tygodnika Poradnik Rolniczy (nr 42)

Obchody 100-lecia Polskiej Administracji Weterynaryjnej

 

125ml milk

PatronatNarodowyPrezydentaRP
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: weterynaryjnej; inspekcji; administracji; obchody; zdrowia; 100-lecia; prezydenta; andrzeja; głównego; główny; weterynarii; ; polskiej; lekarz; wiejskiego; gospodarstwa; podkreślił; ; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »