O nowym systemie płatności bezpośrednich

IMG 0654Ponad 60 przedstawicieli samorządu rolniczego z całej Polski wzięło udział w spotkaniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 25 czerwca 2014 r. w sprawie nowego systemu płatności bezpośrednich. Najistotniejsze w przygotowanym systemie jest przesunięcie, 15 % czyli ok. 507 mln euro środków na dopłaty produkcyjne. Resort rolnictwa chce wspierać szczególnie zagrożone kierunki produkcji w rolnictwie, te, które muszą utrzymać swoją konkurencyjność na rynkach europejskich i światowych.

Do wsparcia tego Minister zaliczył m.in. dopłaty do owoców miękkich, buraków cukrowych, roślin wysokobiałkowych, pomidorów, a także bydła, owiec i kóz. MRiRW chce przywrócić płatności do roślin włóknistych. Ważne jest też wyłączenie 2 % na wsparcie dla młodych rolników, którzy oprócz premii na inwestycje we własnych gospodarstwach będą mogli otrzymać stałą dopłatę 62 euro/ha do pierwszych 50. ha gospodarstwa. Pieniądze te będą mogły być dobrym wsparciem przydatnym, jako wkład własny przy ubieganiu się o wsparcie ze środków PROW na modernizację.

IMG 0645 IMG 0657


Kolejną istotną propozycją zmiany systemu płatności są przedstawione do konsultacji trzy warianty płatności dodatkowych. Do płatności 184 euro/ ha, która wynika z jednolitej płatności dodatkowej oraz płatności na zazielenienia rolnicy będą mogli dodatkowo uzyskać, w wariancie A na hektary od 5 do 10 - 20 euro/ha, a na hektary od 10 do 30 – 80 euro/ha. Natomiast w wariancie B dodatkowo na hektary do 3 do 10 - 26 euro/ha, a na hektary od 10 do 30 – 62 euro/ha. Natomiast wariant C: przewiduje JPO w wysokości 205 EUR/ha bez dodatkowych płatności.

Większość Prezesów Wojewódzkich Izb Rolniczych wypowiedziała się za zastosowaniem wariantu A lub B. Natomiast województwo zachodniopomorskie opowiedziało się za wariantem C.

Przygotowany przez MRiRW projekt został w ubiegłym tygodniu przekazany do konsultacji społecznych, które potrwają do 11 lipca 2014 r. Resort rolnictwa czeka na opinie i sugestie wszystkich, szczególnie rolniczych środowisk, które prosi kierować na adres: konsultacje.platnosci@minrol.gov.pl.

125ml milk

IMG 0654
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: płatności; systemie; które; będą; rolnictwa; natomiast; wsparcie; konsultacji; systemu; środków; resort; szczególnie; dopłaty; ; dodatkowo; wariancie; bezpo;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »