W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi możliwości łączenia gryki (zboże rzekome) ze zbożem w ramach mieszanki na potrzeby realizacji międzyplonu ozimego w ramach praktyki Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, Departament Płatności Bezpośrednich przekazuje stanowisko w tej sprawie z uprzejmą prośbą o jego rozpowszechnienie wśród doradców.
Zgodnie z § 6 ust. 2, pkt 2 rozporządzenia ws. ekoschematów (1), w przypadku realizacji praktyki Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe punkty są przyznawane, jeżeli rolnik wysieje międzyplon ozimy w formie mieszanki utworzonej co najmniej z dwóch gatunków roślin z następujących grup: (i) zboża, (ii) oleiste, (iii) pastewne, (iv) bobowate drobnonasienne, (v) bobowate grubonasienne, (vi) miododajne, z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż.
W przypadku uprawy gryki w mieszance np. z pszenicą lub innym gatunkiem zboża zadeklarowanych jako międzyplon ozimy w ramach praktyki Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, w opinii DPB nie ma przeciwwskazań do przyznania płatności w ramach tej praktyki. Gryka zwyczajna jest bowiem rośliną miododajną, ujętą w ww. § 6 ust. 2, pkt 2 rozporządzenia ws. ekoschematów, określającym grupy roślin kwalifikujących się do praktyki Międzyplony ozime i wsiewki śródplonowe. Gryka należy również do zbóż rzekomych. Warto jednakże zwrócić uwagę na to, że zboża rzekome należą do innych rodzin botanicznych niż zboża właściwe. Łączy ich wytwarzanie podobnych do ziaren zbóż, nasion bogatych w skrobię. Z tego względu ich zastosowanie powinno również spełniać cele praktyki.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/