W odpowiedzi na wniosek KRIR w sprawie jednoznacznego określenia we wszystkich programach pomocowych, że straty w produkcji roślinnej szacowane i rozliczane są osobno, niezależnie od produkcji zwierzęcej, oraz o wprowadzenie odpowiednich zmian w protokole szacowania strat, MRiRW, przekazało następujące informacje:
„(…) Zasady szacowania szkód powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych takich jak grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawina w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich jak i zakres protokołu oszacowania szkód regulują przepisy § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. poz. 187, z późno zm.). Należy zauważyć, że takie zjawiska atmosferyczne jak np. powódź, huragan czy obsunięcie się ziemi mogą powodować szkody nie tylko w uprawach ale również w zwierzętach czy środkach trwałych.
W aktualnym stanie prawnym, dzięki uniwersalności obowiązującego wzoru protokołu zawiera on informacje zarówno o produkcji roślinnej, zwierzęcej jak i środkach trwałych. Dane zawarte w protokołach pozwalają na oszacowanie strat w całym gospodarstwie i dostosowanie pomocy do potrzeb poszkodowanych producentów rolnych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku występowania gwałtownych zjawisk atmosferycznych takich jak np. tegoroczna powódź w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej. Dzięki uniwersalności obowiązującego wzoru protokołu komisje powołane przez wojewodów mogły bez zbędnej zwłoki przystąpić do szacowania szkód i na podstawie tych protokołów będą uruchamiane kolejne formy pomocy dla poszkodowanych producentów rolnych.
Jednocześnie uwzględniając stanowisko Komisji Europejskiej wprowadzane od 2023 r. przepisy regulujące warunki udzielania pomocy dla producentów rolnych poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych jednoznacznie wskazują, że pomoc poza formułą de mini mis jest udzielana producentom rolnym, w których gospodarstwach wystąpiły szkody w wysokości powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej np. § 13 zze czy § 13 zzp rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dane dotyczące wysokości szkód w produkcji roślinnej są zawarte w obowiązującym wzorze protokołu”.
Pismo KRIR >>> otwórz
Odpowiedź MRiRW >>> otwórz
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/