Kukurydza bez tajemnic

Hodowla Roślin „Smolice” była gospodarzem prezentacji kilkudziesięciu odmian kukurydzy. Polowa impreza odbyła się z udziałem przedstawicieli firm branży rolniczej oraz samych rolników w podkrotoszyńskich Łagiewnikach.

Na pola należące do Hodowli Roślin „Smolice” w Łagiewnikach zaproszono osoby zainteresowane uprawą kukurydzy oraz stosowaniem środków ochrony roślin. W imprezie uczestniczyli również przedstawiciele Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ODR-ów, central nasiennych oraz władz powiatowych i gminnych. Polowej prezentacji kilkudziesięciu odmian kukurydzy na polu dokonali specjaliści: prof. Józef Adamczyk i dr Henryk Cygert. - Dziś możemy powiedzieć, że staliśmy się krajowym liderem w hodowli i produkcji nasiennej odmian mieszańcowych kukurydzy. Odmiany rodem ze Smolic zajmują ponad 1/3 powierzchni uprawy tej rośliny w Polsce i mamy nadzieję, że ta tendencja się utrzyma w kolejnych latach – stwierdził Władysław Poślednik, prezes HR„Smolice”.
 

Podczas pokazu rolnicy mogli skorzystać z porad specjalistów. Dowiedzieli się m.in. jak wygląda uprawa kukurydzy w Europie i na świecie. - Dzięki postępowi hodowlanemu, w ciągu kilkunastu ostatnich lat, kukurydza stała się, obok pszenicy i ryżu, jedną z najpowszechniej uprawianych roślin na świecie. Optymistycznie areał uprawy kukurydzy stale się powiększa. Mimo niesprzyjającej w tym roku aurze, w Polsce planowany plon, skromnie mówiąc może wynieść 6-8 ton z hektara - stwierdziła Anna Kołakowska z Francuskiej Federacji Produkcji Nasion Kukurydzy i Sorgo w Warszawie.

Honotata Dmyterko

125ml milk


Dzięki uprzejmości Bezpłatnego Miesięcznika "Wieści Rolnicze"
Logo Miesięcznika - Wieści Rolnicze
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: kukurydzy; kukurydza; odmian; roślin; kukurydzy.; świecie.; polsce; hodowli; produkcji; tajemnic; kilkudziesięciu; uprawy; prezentacji; rolnicy; dzięki; pokazu; skorzystać; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »