Dnia 26 lutego br. Firma BASF wraz z partnerami zorganizowała po raz kolejny Krajową Agro Akademię Pomidorową. Tym razem spotkanie odbyło się w formie webinarium.
W części prezentacyjnej Maciej Wita doradca agronomiczny BASF podsumował niełatwy sezon 2020 oraz zaprezentował nowy fungicyd „SCALA” dedykowany do ochrony pomidorów gruntowych. Szczegółowo przedstawił także zagadnienia związane z ochroną pomidorów gruntowych. Izabela Lagierska z BASF V5 oceniła przydatność w zeszłym sezonie asortymentu odmianowego marki Nunhems oraz przedstawiła nowe projekty wdrożeniowe odmian pomidora gruntowego.
Druga część spotkania miała charakter debaty, w której wzięli udział przedstawiciele grup i zrzeszeń producenckich z terenu całej Polski. W debacie brał również udział Prezes Spółdzielczej Grupy Producentów Owoców i Warzyw dla Przetwórstwa Pudliszki Witold Szpurka. Gościem specjalnym debaty był Ryszard Bartosik Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który odpowiadał na pytania przedstawicieli grup i zrzeszeń producentów pomidorów gruntowych.
Podczas debaty Prezes SGP Pudliszki wyraził swoje zaniepokojenie z faktu wycofywania w najbliższym czasie znaczącej ilości substancji czynnych środków ochrony roślin. Dodał, że nowa polityka rolna cofnie polskie rolnictwo o 20 lat powodując produkcję gorszej żywności, zawierającej duże ilości mykotoksyn. W odpowiedzi Pan Minister uspokajał, że prace nad projektem cały czas trwają i ministerstwo będzie starało się zadbać o interesy rolników pod kątem stosowania środków ochrony roślin.
Kolejna obawa dotyczyła bezcłowego kontyngentu na przecier pomidorowy sprowadzany z Ukrainy. Obecnie jest to ok. 13 tys ton. Jeżeli ten kontyngent zwiększy się do 15 tys ton to uprawa pomidora gruntowego w Polsce przestanie istnieć. Odpowiadając, Pan Minister stwierdził, iż import z Ukrainy dotyczy wielu gałęzi rolnictwa i ministerstwo cały czas zajmuje się tą sprawą.
Podczas debaty poruszano wiele problemów z którymi borykają się rolnicy produkujący pomidory gruntowe – nagranie możecie znaleźć Państwo tutaj
W trzeciej części Agro Akademii odbyła się inauguracja nagrody Grand Brix podczas której uhonorowano laureatów. W kategorii Producent laureatami zostali między innymi państwo Elwira i Leszek Chudziak z Pawłowa w gminie Jutrosin. Przypomnijmy, że dzięki uprzejmości państwa Chudziak w zeszłym roku na poletkach doświadczalnych prawie stu odmian pomidora gruntowego w Rogożewie odbyło się Święto Pomidora zorganizowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i Spółdzielczą Grupę Producentów w Pudliszkach. Relację z tego wydarzenia możecie Państwo znaleźć tutaj
Wśród laureatów nagrody Grand Brix w kategorii Rozwój Produkcji Pomidorów Gruntowych w Polsce był także długoletni agronom zakładu w Pudliszkach Sławomir Paszkier.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
Kontakt z autorem: wirra@wir.org.pl
Pawliczuk Michał