Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 3 marca 2023 r. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, najistotniejsze informacje dotyczące zbliżającego się naboru wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe w ramach Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 przekazali wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz sekretarz stanu Ryszard Bartosik. W wydarzeniu wzięła udział także wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Joanna Gierulska, która opowiedziała o zmianach związanych z obsługą wniosków.
Od 15 marca 2023 r. będzie się można ubiegać o płatności bezpośrednie i obszarowe w ramach krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Najistotniejsze zmiany dotyczą wprowadzenia ekoschematów i dobrostanu zwierząt. Wśród celów istotnych dla tej nowej perspektywy wymienić należy: wsparcie dochodów rolników; działania na rzecz poszanowania środowiska w produkcji rolnej, wzmocnienie konkurencyjności polskich gospodarstw (m.in. środki na maszyny i wytwarzanie energii odnawialnej), troskę o zwiększenie odporności polskich gospodarstw (środki na zarządzenie ryzykiem), upowszechnienie ekologicznej produkcji rolnej, dalszy rozwój infrastruktury na obszarach wiejskich, inwestowanie w przydomowe oczyszczalnie ścieków, nowe działania pomocowe dla hodowców pszczół, promowanie wymiany pokoleń (m.in. wyższe premie dla młodych rolników).
- 97 proc. polskich gospodarstw nadal będzie otrzymywać dopłaty na poziomie co najmniej średniej unijnej. Wspólna Polityka Rolna kładzie nacisk na wsparcie gospodarstw małych i średnich oraz komplementarnych, czyli prowadzących jednocześnie produkcję roślinną i zwierzęcą. Bardzo ważnym elementem WPR jest wsparcie dobrostanu. Środki finansowe przeznaczone na ten cel są wielokrotnie większe niż w poprzedniej perspektywie – podkreślił podczas konferencji wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Szef resortu rolnictwa zachęcał do udziału w organizowanych przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, a wkrótce także przez ekspertów z ARMR, szkoleniach.
Wiceminister Ryszard Bartosik wspomniał, że podczas takich spotkań będzie się można dowiedzieć m.in. szczegółów na temat ekoschematów. Zauważył, że w ten sposób określone są praktyki, które rolnicy już prowadzą i wystarczy je tylko dostosować do wymogów WPR. Warto jednak wiedzieć, że wsparcie to nie będzie przyznawane automatycznie. Szkoda byłoby nie skorzystać ze środków, które przydadzą się w budżecie gospodarstwa, np. 300 zł do 1 ha można otrzymać na wapnowanie gleb.
O związanej z wejściem w życie Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027 cyfryzacji procesu obsługi wniosków mówiła z kolei Joanna Gierulska, wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zapowiedziała, że w ramach nowej unijnej perspektywy planowane jest prowadzenie naborów za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Przez nią składane będą wnioski o przyznanie pomocy i wnioski o płatność. Obsługa internetowa ma się przyczynić do optymalizacji czasu procedowania poszczególnych spraw. Wiceprezes ARiMR przypomniała, że internetowa droga komunikowania się z beneficjentami sprawdza się od kilku lat w przypadku ubiegania się dopłaty przez aplikację eWniosekPlus.
Więcej o konferencji w MRiRW - otwórz
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/