Jeszcze nie tak dawno informowaliśmy Państwa o wykryciu pierwszego przypadku ASF u świń (04.06.2024r.). Od tego czasu minęło dwa tygodnie, a liczba ognisk z dnia na dzień rośnie, gdyż ASF szaleje. Aktualnie według danych GIW mamy w Polsce aż 9 ognisk ASF – niestety 1/3 wszystkich ognisk znajduje się w naszym województwie (powiat poznański - 2 ogniska i obornicki - 1 ognisko). Niestety trwający sezon prac polowych sprzyja przenoszeniu wirusa ASF z lasów oraz pól na teren gospodarstw zajmujących się produkcją trzody chlewnej i zwiększa ryzyka pojawienia się ognisk ASF u świń.
Wielkopolska Izba Rolnicza przypomina, że obecny i nadchodzący okres to czas bardzo intensywnych prac polowych, które sprzyjają zawleczeniu wirusa do naszego gospodarstwa. Zgodnie z tym, co mówią eksperci w przeważającej większości przypadków pojawia się on w naszym gospodarstwie z naszej winy. Apelujemy zatem do Państwa o ostrożność i stosowanie się do wszelkich zaleceń i dobrych praktyk w tym zakresie. Należy pamiętać, iż pojawienie się ogniska choroby w stadzie to nie tylko problem dla samego rolnika, ale także okolicznych producentów trzody na których gospodarstwa nałożona zostaje czasowa blokada obrotu zwierzętami.
Zastosowanie się do obowiązków bioasekuracyjnych, w szczególności zachowanie podstawowych zasad higieny, częste mycie rąk ciepłą woda z mydłem, dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich, zmiana odzieży i obuwia, oczyszczanie i dezynfekcja pojazdów powracających z prac polowych, przy jednoczesnym ograniczeniu do niezbędnego minimum liczby osób wchodzących do pomieszczeń inwentarskich, są prostymi, a jednocześnie bardzo efektywnymi, sposobami zmniejszającymi ryzyko wystąpienia choroby gospodarstwie.
Poniżej prezentujemy wszystkie ogniska ASF u świń w 2024 roku (stan na 18.06.):
Ognisko nr 1 – wyznaczono w woj. lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w miejscowości Zadębce. Gospodarstwo w którym pojawił się wirus liczyło 10 świń.
Ognisko nr 2 – wyznaczono w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim w miejscowości Sobiewola. Ognisko wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 146 świń w cyklu zamkniętym (lochy, knury, tuczniki i warchlaki). Gospodarstwo to znajduje się niestety w centrum trzodowego zagłębia.
Ognisko nr 3 – wyznaczono w woj. zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo w miejscowości Nieznań. W gospodarstwie utrzymywano 36 świń (2 maciory, 26 tuczników i prosięta).
Ognisko nr 4 – wyznaczono w woj. wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Murowana Goślina w miejscowości Długa Goślina. W gospodarstwie utrzymywano 34 świń.
Ognisko nr 5 – wyznaczono w woj. wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Murowana Goślina w miejscowości Długa Goślina. W gospodarstwie utrzymywano 101 świń.
Ognisko nr 6 – wyznaczono w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie nowowiejskim, w gminie Biskupiec, w miejscowości Szwarcenowo. W gospodarstwie utrzymywano 600 świń.
Ognisko nr 7 – wyznaczono w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Biskupiec, w miejscowości Czachówki.
Ognisko nr 8 – wyznaczono w woj. wielkopolskim, w powiecie obornickim, w miejscowości Rogoźno.
Ognisko nr 9 – wyznaczono w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Biskupiec, w miejscowości Czachówki.
Aktualną mapę ognisk ASF mogą Państwo znaleźć tutaj
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/