Kolejna stacja meteorologiczna monitoruje suszę

Sekretarz stanu Zbigniew Babalski uczestniczył wczoraj w uroczystym otwarciu stacji meteorologicznej we wsi Rumian w powiecie działdowskim. Stacja ta monitoruje zjawiska pogodowe na terenie gminy. Przede wszystkim ilości opadów, temperaturę i siłę wiatru.

Fot. Uroczyxte przecięcie wstęgi (Foto. Rybno.wm.pl )

Fot. Uroczyxte przecięcie wstęgi (Foto. Rybno.wm.pl )

Maszt i urządzenia pomiarowe stanęły w Rumianie nieopodal Szkoły Podstawowej im. Jana Twardowskiego. Lokalizacja stacji w tym miejscu poprzedzona była wieloma badaniami i testami, które jednoznacznie potwierdziły, że jest najbardziej miarodajne.

Samowystarczalna, zasilana energią odnawialną stacja już działa i przesyła informacje bezpośrednio do Instytutu Badawczego w Puławach. Dane ze stacji będą wykorzystywane również w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce.

Sekretarz stanu przypomniał, że na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi System Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce prowadzi Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Instytut ten wskazuje obszary, na których wystąpiły straty spowodowane suszą w uprawach: zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych.

- Susza rolnicza w Polsce notowana jest dziś wśród trzech upraw: zbóż jarych, krzewów owocowych i truskawek – poinformował Zbigniew Babalski.

Otwarta wczoraj stacja meteorologiczna powstała dzięki zaangażowaniu władz gminy Rybno oraz okolicznych rolników. Fundusze na jej realizację pochodziły z budżetu gminy, natomiast całoroczne utrzymanie i konserwację stacji bierze na siebie Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach.

Nowa stacja będzie  służyć przede wszystkim rolnikom, którzy ze względu na niekorzystne zjawiska atmosferyczne, ponoszą straty w swoich gospodarstwach rolnych.

Galeria Zdjęć:

 
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Kolejna stacja meteorologiczna monitoruje susze 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: stacja; stacji; ; instytut; rozwoju; rolnictwa; monitoringu; wszystkim; rolniczej; nawożenia; straty; krzewów; gleboznawstwa; przede; uprawy; ; kolejna; pols;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »