KIEDY W KOŃCU POMOC SUSZOWA?

W dniu 14 maja uczestniczyliśmy w spotkaniu zorganizowanym przez Pana Wojewodę Łukasza Mikołajczyka w sprawie możliwości sprzedaży trzody chlewnej ze strefy niebieskiej. W tym spotkaniu uczestniczyło kilka zakładów mięsnych z terenu Wielkopolski, które rozważają możliwość prowadzenia skupu w tej strefie. Ze swojej strony przedstawiliśmy kontekst ekonomiczny dotyczący bardzo trudnej sytuacji producentów trzody chlewnej, którzy nie ze swojej winy znaleźli się w strefie niebieskiej. Zwróciliśmy uwagę, że naszym wspólnym strategicznym celem powinno być znaczące ograniczenie czasu i obszaru obowiązywania tej strefy.

Przekazaliśmy zebranym, że jako Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciliśmy się bezpośrednio z takim wnioskiem do Komisji Europejskiej, która to swoim rozporządzeniem narzuciła tak duży obszar tej strefy. Poprosiliśmy również Pana Wojewodę o skierowanie podobnego wystąpienia do Komisji.

Przedstawiciele obecnych na spotkaniu zakładów mięsnych, taki jak Zakłady Mięsne Mróz czy Gobarto wyrazili chęć podjęcia się skupu tuczników z tej strefy. Podkreślili jednak, że jest to skomplikowany proces logistyczny i marketingowy, do którego muszą się odpowiednio przygotować. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, że zakłady takie muszą zafunkcjonować w Wielkopolsce ponieważ nie można wykluczyć kolejnych ognisk ASF w gospodarstwach. Wielkopolska jako zagłębie trzodowe musi być przygotowana na różne scenariusze rozwoju ASF.

Andrzej Przepióra

 Źródło
 Lubuska Izba Rolnicza
 http://lir.agro.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: spotkaniu; koŃcu; trzody; muszą; zwróciliśmy; swojej; zakłady; niebieskiej.; zakładów; wielkopolska; strefy.; wojewodę; suszowa?; wyrazili; jednak; ; podkreślili; tuczników; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »