W niedzielę, 9 marca 2025 roku, w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyła się Jubileuszowa Pielgrzymka Rolników, osób związanych z polską wsią oraz przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego. Było to wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło licznych uczestników pragnących wspólnie modlić się i dziękować za trud pracy na roli oraz za pielęgnowanie wartości chrześcijańskich i narodowych. W uroczystości wziął udział Mieczysław Łuczak prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, który podkreślił znaczenie pielgrzymki, jako symbolu jedności oraz duchowej więzi rolników z Matką Bożą. W wydarzeniu uczestniczył Marcin Możdżonek prezes Naczelnej Rady Łowieckiej oraz Eugeniusz Grzeszczak Łowczy Krajowy, który zaznaczył, jak ważna jest współpraca środowiska rolniczego i myśliwskiego w dbałości o polską przyrodę i tradycję.
Sanktuarium w Licheniu od lat stanowi ważne miejsce dla przedstawicieli polskiej wsi. To właśnie tutaj, u stóp Matki Najświętszej – Bolesnej Królowej, rolnicy powierzają swoje troski i nadzieje, prosząc o błogosławieństwo dla siebie i swoich rodzin. Dla wielu z nich Licheń jest nie tylko miejscem modlitwy, ale także przestrzenią wytchnienia po trudach codziennej pracy na roli.
„Rolnicy zawsze, gdy mają obawy o swoją przyszłość, spoglądają z lękiem na zachodzące zmiany społeczno – gospodarcze. Przychodzą, aby zawierzyć wszystkie te sprawy Panu Bogu. To przecież pod wiejską strzechą, przez wszystkie wieki pielęgnowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie była wiara katolicka oraz umiłowanie naszej Ojczyzny. Symbolem polskiej wsi jest przydrożna kapliczka oraz Krzyż na rozstaju dróg. Rolnicy zawsze są ufni zasadzie, że gdy Pan Bóg jest na swoim miejscu, to wszystko jest na właściwym miejscu” powiedział w trakcie uroczystości Mieczysław Łuczak prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej
Podczas uroczystości szczególną oprawę stanowiły liczne sztandary reprezentujące różne organizacje rolnicze i łowieckie, w tym sztandar Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Rady Powiatowej w Koninie który z dumą niesiono na czele pielgrzymki przez poczet sztandarowy w składzie Aldona Kościelska, Karol Licheniak oraz Barbara Tomaszewska. Barwne chorągwie i emblematy podkreślały bogatą historię i znaczenie tych środowisk w życiu społecznym oraz ich przywiązanie do wiary i tradycji.
Bazylika licheńska została ogłoszona przez ordynariusza diecezji włocławskiej bpa Krzysztofa Wętkowskiego świątynią jubileuszową, stąd w łączności ze Stolicą Apostolską uczczono tym wydarzeniem Rok Jubileuszowy 2025. Wydarzenie miało wymiar zarówno duchowy, jak i społeczny, podkreślający rolę rolników i myśliwych w produkcji żywności, ale także w zachowaniu naszych pięknych, narodowych tradycji
Wielu zasłużonych duchownych i działaczy rolniczych było związanych z tym miejscem. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje śp. biskup Roman Andrzejewski, wieloletni krajowy duszpasterz rolników, który zdecydował, że to właśnie tutaj spocznie na wieki. Jego życie i posługa były przykładem głębokiego zaangażowania w sprawy polskiej wsi i jej mieszkańców.
Nie sposób zapomnieć, że monumentalna bazylika w Licheniu, będąca wotum wdzięczności narodu polskiego za dwa tysiące lat chrześcijaństwa, w znacznej mierze powstała dzięki ofiarności polskich rolników. To oni, od czasów insurekcji kościuszkowskiej, są symbolem tych, którzy „żywią i bronią”, pozostając wierni swoim korzeniom, tradycjom i ewangelicznym wartościom.
Jubileuszowa pielgrzymka była czasem wspólnej modlitwy, refleksji i dziękczynienia za codzienny trud rolników. Była również okazją do podkreślenia ich niezastąpionej roli w społeczeństwie oraz wyrazem wdzięczności za ich poświęcenie, oddanie i wierność Bogu oraz polskiej tradycji.
Opracowanie:
Elżbieta Bryl
Katarzyna Grzelak
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/