15 października br. w Żegocinie odbyło się niezwykłe spotkanie poświęcone upamiętnieniu działań rodu Chłapowskich na rzecz Żegocina oraz Jubileuszowi 110 lecia istnienia miejscowego Kółka Włościanek.
Uroczystość rozpoczęła Msza Św. odprawiona w intencji Teofili i Józefa Chłapowskich, zmarłych fundatorów i dobrodziejów Sanktuarium Maryjnego w Żegocinie. Następnie na Sali Gminnego Ośrodka Kultury zaproszeni goście wysłuchali prelekcji pt. "Zapomniani Bohaterowie, zapomniane początki" dotyczącej zasług rodu Chłapowskich na rzecz ówczesnego Żegocina.
Spotkanie połączone było z uroczystościami jubileuszowymi miejscowego Kółka Włościanek, które w bieżącym roku obchodzi 110 rocznicę działalności. Z okazji Jubileuszu Kółko Włościanek uhonorowane zostało odznaczeniem nadanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą – medalionem im. dr Aleksandra hr. Szembeka za działalność na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej. Odznaczenie wręczył obecny na uroczystości Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, który członkiniom Kółka złożył gratulację i podziękowania za kultywowanie polskich zwyczajów i niestrudzoną działalność społeczną.
Uroczystość uświetniły swoim występem działające przy Żegocińskim Domu Kultury Chór "Cantare", Zespół Salonowy oraz Zespołu Wiolinki. Ze swoim recitalem wystąpiła również Katarzyna Zawada.
Organizatorami wydarzenia byli: wójt gminy Czermin, Kółko Włościanek, Ośrodek Kultury w Żegocinie oraz Stowarzyszenie Miłośników Wsi Żegocin.
Kółko Włościanek w Żegocinie jest najstarszą działajacą tego rodzaju organizacją kobiecą w Wielkopolsce. Założycielką Kółka była hrabina Teofila Chłapowska. To z jej inicjatywy 17 marca 1907 roku powstała Kółko Włościanek, które wówczas skupiało 40 gospodyń z pięciu sąsiadujących miejscowości. Pierwszą Przewodniczącą Kółka została właśnie hrabina Chłapowska. W początkowych latach swojej działalności członkinie Kółka oprócz realizacji celu, jakim było rozpowszechnianie wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu prowadzenia gospodarstw domowych, angażowały się również w działalność patriotyczną, przeciwstawiając się germanizacji. Z biegiem lat Kółko powiększało się, dając początek wielkiej organizacji gospodyń w Wielkopolsce, która w 1939r posiadała aż 415 Kółek zrzeszonych w Związku Włościanek Wielkopolskich. Druga wojna światowa i okupacja uniemożliwiły działalność tego rodzaju organizacji. Dopiero w roku 1964 Kółko Włościanek w Żegocinie wznowiło swoją działalność pod nazwą Koło Gospodyń Wiejskich, które działało przy miejscowym Kółku Rolniczym. Przewodniczącą Koła została Joanna Dulaska. W 1990 roku zdecydowano o powrocie do pierwszej nazwy tj. Kółko Włościanek w Żegocinie. Pod tą nazwą organizacja działa do dnia dzisiejszego, obecnie pod przewodnictwem Pani Danieli Królak.
Dziś żegocińskie Kółko Włościanek liczy 65 członkiń. Mimo codziennych obowiązków Członkinie Kółka kontynuują działalność społeczną swoich poprzedniczek dostrzegając w tej działalności szansę na ożywienie i ułatwienie życia na wsi. Panie ściśle współpracuje z miejscowym Ośrodkiem Kultury oraz lokalnymi instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami działającymi w środowisku wiejskim. Członkinie Kółka, z podziwu godnym oddaniem, działają na rzecz lokalnych społeczności i środowiska wiejskiego gminy Żegocin i powiatu pleszewskiego. Kółko jest współorganizatorem i uczestnikiem wszelkiego rodzaju uroczystości, biesiad, spotkań folklorystycznych, konkursów i festiwali. Zaangażowanie, jakie członkinie Kółka wkładają w budowę więzi rodzinnych i społecznych środowiska wiejskiego, jest zauważane i doceniane przez przedstawicieli lokalnych samorządów oraz mieszkańców Żegocina. Kółko wielokrotnie było wyróżniane na wszelkiego rodzaju konkursach, przeglądach i festiwalach związanych z upowszechnianiem wielkopolskiego folkloru oraz tradycji kulinarnych.
Żegocińskie Kółko Włościanek współpracuje również z Wielkopolską Izbą Rolniczą m.in. poprzez przygotowywanie oprawy artystycznej organizowanych przez WIR uroczystości i spotkań okolicznościowych. Kółko wielokrotnie uczestniczyło w konkursach kulinarnych, szkoleniach oraz rożnego rodzaju przedsięwzięciach organizowanych przez WIR, promując w ten sposób dziedzictwo kulturowe swojej gminy oraz całej Wielkopolski.
Opracowanie Katarzyna Strzyż
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/