23 maja br. na Wydziale Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się sesja „Innowacyjne Rozwiązania w Agrobiznesie”, w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Logistycznej „III Warszawskie Dni Logistyki”. Spotkanie zorganizowało Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy w Agrobiznesie, Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw WNE SGGW. Sesja została przygotowana w ramach projektu „Kreator innowacyjności – wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Władz Uczelni i Wydziału, kadra naukowa i studenci oraz przedstawiciele organizacji otoczenia biznesu i przedsiębiorstw. Głównym celem sesji było spotkanie branżowe przedstawicieli sektora agrobiznesu dot. promowania wiedzy, wspierania innowacji oraz efektywnej współpracy nauki z biznesem.
Sesję otworzył dr hab. Ludwik Wicki, Prodziekan ds. Studiów Niestacjonarnych i Rozwoju. Pierwszy referat został wygłoszony przez dr inż. Sebastiana Jarzębowskiego, Kierownika Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy w Agrobiznesie, Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw. W swoim wystąpieniu prelegent zaprezentował innowacyjne rozwiązania w agrobiznesie na przykładzie realizowanych na Wydziale Nauk Ekonomicznych projektów „Kreator Innowacyjności – wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej” oraz „Klaster Innowacji w Agrobiznesie”. Zostały scharakteryzowane główne cele projektów oraz kierunki działań Centrum. Podkreślono ścisłą współpracę Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy z polskimi i zagranicznymi organizacjami i przedsiębiorstwami.
Kolejny referat wygłoszony został przez Pana Macieja Majewskiego (FreshMazovia.com Sp. J.), który przybliżył temat wykorzystania środków unijnych przez grupy producenckie w zakresie produkcji warzyw i owoców. Ponadto zwrócił on uwagę na problemy logistyczne, które pojawiają sie w łańcuchu dostaw w produkcji sadowniczej. Prelegent skierował apel do studentów o zainteresowanie tym tematem, poprzez nawiązywanie współpracy z przedsiębiorstwami oraz zaproponowanie rozwiązań np. w pracach magisterskich.
Następny referat wygłosiła Pani Julia Sturmfels (AFC Risk & Crisis Consult GmbH – Bonn, Germany) na temat „Crisis management in food chain “. Gość z Niemiec skupił się na zagadnieniach związanych z ryzykiem i zarządzaniem kryzysem w sytuacji wystąpienia zagrożeń w procesie przetwarzania i dystrybucji artykułów żywnościowych. W tym celu prelegentka przybliżyła słuchaczom procedury stosowane w Niemczech, które są zgodne z rozporządzeniami UE.
Ostatnim prelegentem był Pan Dominik Kupisz (Instytut Logistyki i Magazynowania IB, GS1 Polska). Przedstawił on referat dotyczący zastosowań standardów GS1 i rozwiązań mobilnych w obszarach życia codziennego. Prezentacja została poprzedzona krótkim filmem dotyczącym standardów GS1, a następnie zostały omówione przykłady użycia standardów GS1.
Punktem kończącym sesję była dyskusja dotycząca m.in. kosztów wprowadzenia kodów kreskowych GS1 oraz o możliwości ekspansji systemu RFID. Przewodniczący obrad dr hab. Ludwik Wicki zakończył konferencję podsumowaniem wygłoszonych referatów wraz z podziękowaniami dla prelegentów.
Źródło
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
http://www.sggw.pl