W dniu 1 lutego br. odbyło się Forum Rolnicze Powiatu Poznańskiego, w którym wzięło udział w sumie ok. 200 osób Uczestnikami Forum byli przede wszystkim rolnicy, doradcy rolniczy, pracownicy instytucji pracujących w otoczeniu rolnictwa, uczniowie, studenci. Miało ono miejsce w Zespole Szkół Przyrodniczych na Golęcinie w Poznaniu, z którą to szkołą Wielkopolska Izba Rolnicza współpracuje prawie od początku powstania.
To już XVI edycja Forów. Kiedy ta inicjatywa zaczęła być realizowana nikt nie spodziewał się, że spotka się ona z tak dużym zainteresowaniem i oczekiwaniem rolników na te spotkania. Wpisały się one stałe w kalendarz spotkań organizowanych przez Wielkopolska Izbę Rolniczą.W tym roku fora odbywają się pod hasłem: Wielkopolskie Fora Rolnicze - Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi.
Wielkopolska Izba Rolnica wraz z Wielkopolskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, pod patronatem Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka oraz Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego realizują tegoroczną edycję.
Forum w Poznaniu było jedenastym spotkaniem z 31 zaplanowanych. Moderatorami spotkani byli: Piotr Walkowski – Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Zbigniew Stajkowski – Wiceprezesem WIR.
Wśród zaproszonych gości byli miedzy innymi: Jacek Sommerfeld Dyrektor WODR w Poznaniu, Mateusz Bukowski – Dyrektor OR ARiMR w Poznaniu, prof. dr. hab. Piotra Goliński - Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, Prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jednocześnie Przewodniczący Kapituły Konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku”, Marian Markiewicz przedstawiciel zastępca Dyrektora OT KOWR, w Poznaniu, Zbigniew Król reprezentujący Wojewodę Wielkopolskiego, Łukasz Grabowski przedstawiciel KRUS, Grzegorz Wegiera – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu Paweł Waraczyński reprezentujący PNB Paribas, oraz Bartłomiej Wróblewski poseł na Sejm RP.
Z uwagi na fakt, iż Forum odbywało się w Zespole Szkół Przyrodniczych, które znajduje się pod opieką Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr. hab. Piotra Goliński - Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej przedstawił ofertę uczelni. Wspomniał także o współpracy WIR z Uniwersytetem Przyrodniczym w prestiżowym międzynarodowym projekcie Inno4Grass. Następnie kilka słów do uczestników Forum skierował Wicedyrektor Zespołu Szkół Przyrodniczych Jacek Michalski. W kilku słowach opowiedział o szkole, kształceniu u sukcesach zawodowych uczniów, którzy ją ukończyli.
W pierwszej części spotkania starszy specjalista Wielkopolskiej Izby Rolniczej Andrzej Przepióra omówił kontekst zmian wspólnej polityki rolnej oraz najważniejsze założenia reformy Wspólnej Polityki Rolnej. (prezentację znajdziesz tutaj). Natomiast Magdalena Świątkowska, specjalista Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w swoim wystąpieniu skupiła się głównie na ekoschemtach i warunkowości. Artur Różański Kierownik Biura Powiatowego Agencji i Restrukturyzacji i Modernizacji w Poznaniu przedstawił harmonogram najbliższych naborów wniosków przez ARiMR. Przybliżył także systemy i istotę kontroli przeprowadzanych przez kontrolerów Agencji.
Materiały prezentacyjne zostały przygotowane w oparciu o dotychczasowe przepisy. Jednak nie można było doprecyzować wszystkich szczegółów, bo na dzień Forum tj, 1 lutego br. nie było jeszcze dostępnych rozporządzeń. Niemniej jednak wszystkie kluczowe zmiany zostały przedstawione. Rolnicy będą musieli w roku obecnym podejść do wniosków o tzw. płatności obszarowe na nowo. Zmienią się, zwiększą i zaostrzą wymagania co do spełniania wymogów i stosowania praktyk, które będą podstawą do otrzymania tychże płatności.
Wymogi, które przyjdzie rolnikom spełnić, aby otrzymać dopłaty podyktowane zostały chęcią zadbania o środowisko i przyrodę w dobie galopujących zmian klimatycznych.
Należy się jednak zastanowić, czy szacowane i proponowane stawki zrekompensują utratę plonów i dochodów.
Kolejnym aspektem pójścia w bardziej prośrodowiskowe rolnictwo jest produkcja mniejszej ilości żywności, i tutaj rodzi się pytanie czy będziemy samowystarczalni pod względem bezpieczeństwa żywnościowego ?
Kolejny wykład przygotował Karol Bujoczek – Redaktor Naczelny Top Agrar Polska. W swojej prelekcji autor przedstawił uczestnikom rynek zbóż, jego tendencje, ceny wskaźniki oparte o światowe notowania. Pokusił się także o perspektywy tego rynku w najbliższym czasie. Jak można było wywnioskować na rykach rolnych, także rynku zbóż odbiła wojna na Ukrainie. Ma ona, jak się okazuje, znaczący wpływ na podaż i popyt oraz ceny na światowych rynkach.
W części dyskusyjnej Forum można było zadawać pytania prelegentom.
Wśród pytań były miedzy innymi:
- do jakich upraw należy się dopłata w integrowanej ochronie roślin ?
Odp. Nie określono jeszcze katalogu roślin.
- Czy siejąc międzyplon rolno-środowiskowy, można otrzymać dopłaty do ekoschematu międzyplony na tych działkach.
Odp.
Najpierw należy dokładnie sprawdzić, czy daną praktykę mogę zastosować w swoim gospodarstwie. Nie ma jednej reguły dla wszystkich. Trzeba sprawdzić z tabelą łączenia ekoschematów. Nie mniej jednak ta sama praktyka na tej samej nie działce nie może być finansowana podwójnie. Na rożnych działkach nie powinno być przeszkód. Jednak będziemy dopiero znać stuprocentową odpowiedź, kiedy będą szczegółowe przepisy.
- Co Agencja przewiduje w temacie rolników wykluczonych cyfrowo i nie mających komputera i dostępu do Internetu w kontaktach z Agencją.
Odp. Jeśli ktoś nie ma żadnej alternatywy, Agencja zaprasza do swoich biur, są tam stanowiska z komputerami i pracownicy, którzy pomogą takiemu rolnikowi. Pomogą również założyć profil zaufany.
-Jeżeli chodzi o możliwość stosowania azotu przed siewem międzyplonu, czy można stosować nawóz tylko nawóz sztuczny czy można także organiczny?
Odp. Nie dzisiaj zapisu, który zakazuje. Jednakże nie można łączyć zwykłej praktyki z nawożeniem (tabela).
- Kiedy zostaną zniesione strefy ASF w powiecie poznańskim ?
Odp. Niestety ciągle znajdowane są ogniska i osobniki z ASF, ostatnio w Pytkowie. Sprawa jest trudna, i nie łatwo określić. Możemy się tylko starannie przyłożyć do stosowania bioasekuracji.
- Na ile dni przed planowanym przemieszczeniem zwierząt, rolnik musi zwrócić się Powiatowego Lekarza Weterynarii o wystawienie świadectwa ?
Odp. Zgodnie z przepisami jest to 15 dni przed planowanym przemieszczeniem, jednak Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Poznaniu skrócił ten czas do 7 dni.
- Właścicielem zwierzyny łownej jest Skarb Państwa ? Wobec czego, kto powinien ponosić koszty padłej zwierzyny łownej na polu?
Odp. Padlina nie jest zwierzyną łowną. Zgodnie z przepisami odpowiedzialny za usunięcie i utylizację takiej padłej zwierzyny jest właściciel działki, pola.
- Jakie dopłaty są dostępne do zakupu nawozów ?
Odp. Banki i oferują niskooprocentowane instrumenty finansowe umożliwiające rolnikom zakup nawozów.
Prezes Piotr Walkowski dodał, że aby ułatwić rolnikom „wydojenie Brukseli z kasy” specjaliści Wielkopolskiej Izby Rolniczej opracowali kalkulator, który pozwala na wyliczenie przybliżonej kwoty, jaką rolnik może otrzymać stosując w sowim gospodarstwie określone praktyki. Kalkulator znajduje się tutaj.
W ramach spotkania przygotowane zostały również stosika informacyjne, gdzie uczestnicy Forum mogli zasięgnąć porad w sprawach indywidualnych. Stoiska przygotowały następujące instytucje:
WIR, ARiMR, WODR, KRUS, PIORIN, PGW WP, Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, BNP Paribas, PIP, PIW, Agro Profil, Top Agrar.
Na zakończenie spotkania uczestnicy zostali ugoszczeni przez panie Kół Gospodyń Wiejskich – Michalczy, Wielichowa i Wtórku, które przygotowały pyszny poczęstunek.
W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy paniom Kół Gospodyń Wiejskich za przygotowanie pysznych domowych potraw.
Opracowanie:
Marta Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/