Dożynki Prezydenckie w Spale

W tym roku Dożynki Prezydenckie obchodziły swoją 90. rocznicę. Wydarzenie odbyło się 15-17 września br. w Spale. Gospodarzami byli Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. W wydarzeniu uczestniczyli również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel oraz Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witold Strobel.

Tradycja spalskiego święta plonów sięga 20-lecia międzywojennego. Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mościcki. Po 62 latach organizacja imprezy została wznowiona. W latach 2006-2008 święto miało charakter regionalny do czasu, gdy w 2009 roku gospodarzem spalskich dożynek został prezydent Lech Kaczyński.
Tradycyjnie w pierwszym dniu imprezy odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Laureaci otrzymali nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Stałym elementem uroczystości dożynkowych jest również wręczenie Prezydentowi bochna chleba.
W niedzielę 17 września br. odbyła się msza święta w Kaplicy Polowej AK w Spale, którą odprawił biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski. Na czele z Parą Prezydencją, we mszy i uroczystości dożynkowej wzięli udział: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu, administracji oraz instytucji z województwa łódzkiego i całego kraju. Ceremonia dożynkowa odbyła się na stadionie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale. Za oprawę muzyczną odpowiadał Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Podczas uroczystości wystąpił Prezydent RP Andrzej Duda. W swoim przemówieniu podkreślił wartość pracy rolnika. Zwrócił uwagę na jej rolę w obronie Rzeczypospolitej, którą gwarantuje poprzez zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Prezydent mówił też o patriotycznej postawie rolników widocznej w historii Polski.
Głos zabrał również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.  Podkreślił, że sprawy rolnictwa są priorytetem dla rządu. Jednym z podstawowych celów jest poprawa opłacalności produkcji. Powiedział również, że ustawy przyjęte przez rząd Premier Beaty Szydło wzmacniają pozycję rolnika w całym łańcuchu żywnościowym, dzięki czemu powinny wzrosnąć dochody rolników. Minister podziękował także Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie za aktywny udział w procesie otwierania nowych rynków zbytu dla polskich produktów rolno-spożywczych, zwłaszcza w Azji.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, Para Prezydencka odwiedziła Miasteczko Regionów, w którym mieszkańcy z różnych zakątków Polski prezentowali swoje plony, rękodzieło i folklor. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką odwiedzili również stoisko zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie prezentowały się instytucje z otoczenia rolnictwa, m.in. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

 

 

Źródło
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
http://www.kowr.gov.pl

125ml milk

spala 2017 1 miniatura
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolnictwa; prezydent; ; ; minister; prezydenckie; dożynki; rozwoju; również; wsparcia; latach; krzysztof; andrzej; uroczystości; małżonką; ośrodka; prezydentowi; kt&oacu;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »