W dniu 7 czerwca 2024 r. w siedzibie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się debata w sprawie utrzymania grodzenia w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF na granicy województw lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.
W debacie, którą zorganizowali Wojewoda Lubuski Marek Cebula i Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Joanna Kokot-Ciszewska, wzięli udział przedstawiciele: Wojewódzkich Inspektoratów Weterynarii, Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Izb Rolniczych czterech graniczących ze sobą województw – lubuskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.
Ze strony Wielkopolskiej Izby Rolniczej w spotkaniu wzięli udział Anna Majer – Członek Zarządu WIR oraz Stanisław Ciesielski – Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Lesznie i jednocześnie Przewodniczący Komisji do spraw produkcji zwierzęcej przy Walnym Zgromadzeniu WIR.
Debata została zorganizowana w odpowiedzi na wnioski napływające z Nadleśnictw Bogdaniec, Dębno, Lubniewice, Ośno Lubuskie, Rzepin, Skwierzyna, Trzciel i Włoszakowice. Wnioskodawcy wskazywali na zły stan techniczny grodzeń i podkreślali fakt, iż grodzenia te powstały jako obiekty tymczasowe i zostały wybudowane z materiałów, które nie są trwałe – chodzi głównie o słupki.
W wyniku debaty ustalono, że grodzenia nadal będą utrzymane na granicy województw. Jest jednak możliwe, po dokładnej analizie sytuacji, że niektóre lokalne grodzenia mogą zostać zlikwidowane. Ważnym argumentem za utrzymaniem grodzeń jest to, na co wskazywali przedstawiciele służb weterynaryjnych i izb rolniczych, że grodzenia są ważnym elementem mającym wpływ na podejmowane decyzje przez UE w sprawie znoszenia poszczególnych stref ASF. Ponadto grodzenia są ważnym elementem walki z rozprzestrzenianiem się tej choroby, poprzez ograniczenie migracji dzików z lesistych terenów woj. lubuskiego na sąsiadujące regiony.
Opracowanie: Biuro WIR
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/