Ceremonia wręczenia europejskich nagród dla najlepszych innowacyjnych rolników gospodarujących na użytkach zielonych odbędzie się już w czerwcu w Niemczech

 

2

Najlepsi europejscy rolnicy stosujący z powodzeniem różne innowacje w gospodarowaniu na użytkach zielonych przygotowują się do otrzymania międzynarodowej nagrody za swoje nowatorskie pomysły oraz zaangażowanie w dążeniu do doskonałości w produkcji pasz z użytków zielonych. Postępowanie konkursowe w tym zakresie było częścią projektu pt. „Wspólna przestrzeń innowacyjna dla zrównoważonej produkcyjności użytków zielonych w Europie” o akronimie Inno4Grass. Trwający trzy lata projekt, którego budżet wynosi 2 miliony Euro, jest finansowany z środków unijnego programu Horyzont 2020. Rolnicy wytypowani do nagrody są reprezentantami ośmiu europejskich krajów biorących udział w projekcie. Zostali oni wyłonieni w każdym kraju w drodze specjalnej procedury konkursowej przez grono ekspertów. Pomimo różnic klimatycznych oraz warunków gospodarowania wszyscy są znakomitymi specjalistami w produkcji pasz z użytków zielonych.

W ceremonii wręczenia nagród Inno4Grass wezmą udział laureaci z Niemiec, Belgii, Francji, Irlandii, Włoch, Holandii, Polski oraz Szwecji. W krajach tych użytki zielone stanowią znaczący udział w strukturze użytków rolnych a produkcja mleka, wołowiny oraz chów owiec z wykorzystaniem pasz pochodzących z użytków zielonych ma duże znaczenie ekonomiczne.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w dniach 11-12 czerwca 2019 roku w czasie uroczystej sesji w Hanowerze, zorganizowanej przez koordynatora projektu z Niemiec. Uczestnicy spotkania, oprócz udziału w uroczystości, będą mieli możliwość lustracji gospodarstw łąkarskich położonych w okolicy Oldenburga w północnej części kraju. W czasie zwiedzania zaprezentowane i poddane dyskusji zostaną różne innowacyjne rozwiązania w zarządzaniu produkcją pasz na użytkach zielonych, w tym systemy wypasu oraz techniki konserwacji runi. Kolejnego dnia w Hanowerze uczestnicy wezmą udział w specjalnie przygotowanej konferencji na temat nowoczesnego gospodarowania na użytkach zielonych, której finałem będzie ceremonia wręczenia nagród. Całe wydarzenie jest organizowane pod patronatem niemieckiego Ministra Rolnictwa.

1

Polskę reprezentować będzie Pan Mariusz Duda, rolnik gospodarujący na 120 ha użytków rolnych, w tym 45 hektarach użytków zielonych, które są w jego gospodarstwie podstawowym źródłem pasz objętościowych dla bydła. Stado liczy 160 krów mlecznych, produkujących średnio 10800 litrów mleka od sztuki. Pan Mariusz został wybrany z grona 20 polskich innowacyjnych rolników, biorących udział w projekcie Inno4Grass. Innowacją, jaką wyróżnił się laureat nagrody, jest własnej konstrukcji aerator do napowietrzania darni użytków zielonych położonych na zlewnych glebach murszowo-torfowych. Dodatkowym atutem wyróżniającym Pana Mariusza w gospodarowaniu na użytkach zielonych jest niespotykana dbałość o prawidłowe stosowanie zabiegów pratotechnicznych. Wykorzystując szeroką wiedzę rolniczą i znajomość siedliska własnych użytków zielonych, Pan Mariusz wprowadza do praktyki nowe rozwiązania technologiczne, co przekłada się bezpośrednio na ilość i jakość otrzymywanej paszy podstawowej oraz wynik ekonomiczny gospodarstwa.

Koordynator projektu dr Arno Krause tak komentuje zbliżające się wydarzenie: „Nie mogę się doczekać, aby przedstawić na uroczystej sesji naszych innowacyjnych rolników pochodzących z całej Europy, nagrodzonych za ich fantastyczną pracę i osiągnięcia w zakresie wykorzystania i produkcji pasz z użytków zielonych. W naszym projekcie zdobywców nagród porównujemy do latarni morskiej i jej blasku. Laureaci, tak jak ona, są w swoich krajach źródłem światła wskazującym innym drogę, nowe pomysły oraz wiedzę w zakresie użytków zielonych. Dla nas jako zespołu realizującego projekt ważnym jest, aby poprzez wręczenie nagrody wyróżnić wkład innowacyjnych rolników w rozwój społeczności rolniczej Unii Europejskiej. Jest to jedno z największych osiągnięć projektu Inno4Grass.”

Projekt Inno4Grass dąży do zacieśnienia współpracy nauki z praktyką rolniczą na rzecz wdrożenia innowacyjnych systemów gospodarowania na użytkach zielonych. Długofalowym celem projektu jest poprawa wyników ekonomicznych europejskich gospodarstw opierających swoją produkcję na użytkach zielonych przy jednoczesnym zapewnieniu pozyskania wielu usług ekosystemowych.

Poniższa tabela przedstawia zdobywców nagród oraz kontakt do przedstawicieli projektu Inno4Grass w krajach partnerskich:

Kraj

Zgłoszenie do nagrody

Osoba do kontaktu

E-mail

Irlandia

Eddie and Denis O’Donnell

Fergus Bogue

fergus.bogue@teagasc.ie

Niemcy

Hof Butendiek

Felicitas Kaemena

felicitas.kaemena@lwk-niedersachsen.de

Holandia

Hielke and Hanny de Rooij

Agnes van den Pol-van Dasselaar

agnes.vandenpol@wur.nl

Belgia

Velghe Jean-Marie

Benoit Delaite

b.delaite@trame.be

Polska

Mariusz Duda

Artur Paszkowski

artpa@up.poznan.pl

Włochy

Gavino Pulinas

Rita Melis

rita.melis@ispaam.cnr.it

Francja

Earl Bordeau

Fanny Baste-Sauvaire

fanny.baste@apca.chambagri.fr

Szwecja

Per and Tore Larsson

Nilla Nilsdotter-Linde

nilla.nilsdotter-linde@slu.se

 

Przypis:
Projekt ten został sfinansowany z środków Unii Europejskiej w ramach programu badań i innowacji Horyzont 2020, nr umowy 727368.

Andrzej Przepióra

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

2
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: użytków; zielonych; użytkach; projektu; innowacyjnych; wręczenia; udział; zielonych.; mariusz; nagród; zielonych; ; europejskich; nagrody; and; gospodarowania; inno4grass; zakresie;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »