shiuz__750 x 100 px_1

Będzie pomoc dla rolników z woj. podlaskiego, których uprawy w 2014 r. zostały zniszczone przez dziki

Dziki zniszczyły w 2014 r. w woj. podlaskim ponad 4 tys. ha upraw w blisko 1,3 tys. gospodarstwach. Rolnicy z tego województwa, którzy ponieśli takie starty będą mogli ubiegać się o wparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wysokość pomocy wyniesie 850 zł za 1 ha upraw, w których dziki wyrządziły szkody w 2014 r. Wyliczona wysokość przyznanego wsparcia może być obniżona o wartość odszkodowań uzyskanych przez rolników na podstawie prawa łowieckiego.

Wsparcie dla rolników z woj. podlaskiego, których uprawy w 2014 roku zostały zniszczone przez dziki, będzie wypłacane jako tzw. pomoc de minimis. Oznacza to, że maksymalna kwota rekompensat wypłaconych w ramach tej pomocy, w ciągu trzech ostatnich lat, nie może być wyższa niż równowartość 15 tys. euro.

Udzielanie takiej pomocy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie możliwe po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw znowelizowanego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji niektórych zadań ARiMR. Kiedy to nastąpi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformuje o tym i opublikuje formularz wniosku o przyznanie pomocy na swoim portalu internetowym i udostępni go w swoich placówkach. Wniosek o przyznanie pomocy  trzeba będzie złożyć do 28 listopada 2014 r. biurze powiatowym ARiMR, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.

Duże straty w uprawach wyrządzone w 2014 r. przez dziki w woj. podlaskim wynikają z kilku przyczyn. Najważniejsza z nich to ograniczenie polowań na dziki, spowodowane stwierdzeniem u tych zwierząt choroby ASF -  czyli afrykańskiego pomoru świń. To z kolei sprawiło, że populacja dzików na tych terenach gwałtownie wzrosła. Dodatkowo, wprowadzone ograniczenia w dokarmianiu zwierząt sprawiły, że dziki przeniosły się w poszukiwaniu pożywienia z lasu na okoliczne pola, dokonując tam wielu zniszczeń.

DKS

Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: będzie; restrukturyzacji; modernizacji; pomocy; podlaskiego; ; uprawy; zostały; rolników; których; zwierząt; rolnictwa; ; rolników; podlaskim; przyznanie; których; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »